oteli ga baka i djed

Nakon 19 godina pronađen dječak koji je nestao 1994. godine

Foto: Indiana State Police
Nakon 19 godina pronađen dječak koji je nestao 1994. godine
11.01.2013.
u 10:32
Richard Wayne Landers Jr. pronađen je u Minnesoti gdje je živio pod lažnim imenom, a njegova majka nije mogla vjerovati kada joj je policija javila da su joj pronašli sina
Pogledaj originalni članak

Richard Wayne Landers Jr. imao je samo pet godina kada su ga oteli njegovi baka i djed nakon čega je nestao u gradiću Wolcottville u američkoj saveznoj državi Indiana. No, 19 godina poslije vijest da je pronađen šokirala je njegove roditelje, piše AP.

Mladić je pronađen u Minnesoti gdje je živio pod lažnim imenom. Policija je izvijestila kako je sada 24-godišnji Richard pronađen u gradu Long Prairie zahvaljujući broju socijalnog osiguranja.

Njegovi baka i djed živjeli su u gradu u blizini i potvrdili su da je riječ o mladiću koji je zajedno s njima nestao prije 19 godina.

Policija još nije rekla hoće li baka i djed biti kazneno prijavljeni s obzirom na to da je istraga još u tijeku.

Richardova majka skakala je od sreće kada ju je policija nazvala i rekla da su joj pronašli sina, kazao je suprug majke Richard Harter te dodao kako je njegova supruga najsretnija žena na svijetu.

Policija je izvijestila da su ga baka i djed oteli u srpnju 1994. godine jer su bili uzrujani zbog neriješenih sudskih postupaka vezanih uz dječakovo skrbništvo s obzirom na to da se nije znalo tko mu je otac. Dječakova majka tek se godinu nakon nestanka udala za Richarda Hartera. Policija je protiv bake i djeda bila podnijela prijavu, no slučaj je u međuvremenu otišao u zastaru.

>> Pronađena je nestala 18-godišnjakinja s bebom!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MA
MaSpa
14:48 11.01.2013.

i u Americi ima zastara? nemreš bolivit...

SA
Savjest
08:22 12.01.2013.

Članak uopće nije glup, već odražava specifičnost anglosaksonske prakse oko promjena prezimena. Čak ni u vrijeme Henrika VII. (1457. – 1509) koji je donio zakon o zajedničkom prezimenu članova domaćinstva nije bilo propisano da djevojke udajom preuzimaju prezime muža, već su djevojke nakon udaje mogle zadržati djevojačko prezime pa je tako ostalo sve do danas i u SAD i Kanadi. S druge strane žene nakon udaje mogu same odlučiti da će se služiti prezimenom muža, bez ikakvog legalnog postupka (assummed name), iako postoji i legalni postupak promjene prezimena. A mogu, pošto su preuzele prezime muža odlučiti da vrate svoje djevojačko prezime, sve to uz pretpostavku da to ne čine s kriminalnom namjerom. U SAD je zaista jedino moguće pronaći osobu preko SSN-a (Social Security Number , u Kanadi SIN Social Identification Number ili hrvatski: OIB). Iako je kod prijave na - primjer kod ulaska u SAD - Agenciji za Socijalnu Sigurnost SSA obvezno prijaviti sva imena i nadimke koje je osoba nosila, to nitko ne provjerava, tako je gotovo nemoguće naći osobu kojoj ne znate SSN, a gotovo ga nikad ne znate, jer je SSN privatni podatak osobe kojoj pripada.