Sud ode u Knin

Nakon 200 godina Drnišani ostali bez suda

Nakon 200 godina Drnišani ostali bez suda
04.05.2010.
u 18:10
Mnogi u Drnišu ukidanje sudova doživljavaju kao snažan udarac na grad te smatraju da su lokalne vlasti to trebale spriječiti
Pogledaj originalni članak

Nakon gotovo 200 godina, otkad je 1811. godine u Drnišu bio utemeljen sud, Drnišani ostaju bez te važne institucije – ukinut je Općinski sud u Drnišu.

Nakon što je Vlada RH odlučila provesti reforme pravosuđa, koje su donijele i smanjenje broja sudskih ustanova, od početka svibnja 20 zaposlenika bivšega drniškog suda na posao putuje u Općinski sud u Knin. Jednako kao i drniški sudski službenici, u Knin sada moraju putovati i mještani Drniša, Unešića, Radonića i brojnih drugih naselja kad im zatrebaju usluge pravosuđa. Podsjetimo, već dulje od mjesec dana u Drnišu ne radi ni Prekršajni sud, čijih se sedam sudaca već preselilo u Knin. Kako je naznačeno, od 3. svibnja u Drnišu će raditi još samo Zemljišnoknjižni odjel za područje grada Drniša te unešićku i prominsku općinu, a građane će primati četvero preostalih zaposlenika.

Sudske rasprave koje su bile zakazane do polovice svibnja do tada će ipak biti održane u zgradi bivšega drniškog suda, a nakon toga će se sve nastavljati u Kninu. Kao svojevrsna utjeha Drnišanima može biti to što se u isto vrijeme u njihovu gradu otvara novi ured javnog bilježnika, koji je svojedobno također bio ukinut. Drniški sud bio je mjerodavan za 842 četvorna kilometra prostora i 63 naselja u kojima, prema popisu stanovništva iz 2001. godine, živi 8595 stanovnika.

Mnogi u Drnišu ukidanje sudova doživjeli su kao snažan udarac opstojnosti njihova grada te su zamjerili gradskim i županijskim vlastima što se nisu više potrudile i zalagale da se takvo što ne dogodi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

12
12foryou
21:01 04.05.2010.

ovo mi nije jasno. predmeta iz dana u dan sve vise a oni ukidaju radna mista. smisno. drnisani i sibencani postaju marginalizirani. cesto znam reci kako sijes tako i zanjes a evidentno je da se u hrvatskoj nakaradno sije, pa bi se moglo tako i zeti.