- Nakon 37 godina radnog staža postajem socijalni problem. Imam 59 godina i dva mjeseca, i nakon što u srpnju izgubim pravo na naknadu za nezaposlene koju daje Hrvatski zavod za zapošljavanje, ostat ću bez kune prihoda do prijevremene mirovine - kaže Antun Martinčević iz Preloga, koji je nakon što je proglašen tehnološkim viškom u jednoj građevinskoj tvrtki, s 58 godina ostao bez posla. Pokušava se zaposliti i radeći dočekati punu mirovinu, koja bi bila veća od prijevremene, no posla nema. - Koga god pitam, veli da sam prestar.
Nitko ne žele zaposliti nas starije koji još možemo raditi. Pitao sam i u komunalnom poduzeću za posao komunalnog radnika, no uvjet za zapošljavanje na javnim radovima je najmanje 12 mjeseci na burzi - ističe Martinčević.
U situaciji poput njegove samo je u Međimurj nekoliko desetaka građana, najviše žena koje su radile u tekstilnim tvrtkama i muškaraca koji su zbog gospodarske krize ostali bez posla u građevinarstvu. Nakon što su prošle godine na snagu stupili novi zakonski propisi, u prijelaznom roku nastali su problemi za one koji imaju više od 32 godine radnog staža, a na Zavodu za zapošljavnje žele ostvariti novčanu naknadu do ispunjenja uvjeta za mirovinu.
Prema mirovinskom zakonu, muškarci i žene moraju imati 60 godina života za prijevemenu i 65 godina za punu mirovinu, a utvrđen je i prijelazni rok kojim se obveza rada godišnje produžuje za tri mjeseca, no primanje novčane naknade ograničava im se na 55 godina za žene i 60 za muškarce. Na tu nelogičnost upozorio je i saborski zastupnik Dragutin Lesar koji je pozvao Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva da to ispravi. I Martinčević i brojni drugi radnici koji su ostali na ulici ogorčeni su i iznosom otpremnina. Dok se u državnim tvrtkama one kreću i do 200.000 kuna, s kojima se bez problema i mirno može dočekati mirovina, radnici u privatnim tvrtkama dobivaju višestruko manje iznose.
Za 35 godina staža jedan je Preložanin dobio svega 25.000 kuna, odnosno 700-tinjak kuna za godinu radnog staža. Sad ostaju i bez novčane naknade, a potom ih čeka i manja mirovina od one koju bi primali da su radili do 65. - Nismo mi krivi što smo proglašeni tehnološkim viškom. Sad nas se zbog toga još i kažnjava, i to dvostruko, gubitkom prava na naknadu i manjim mirovinama - ogorčen je Martinčević. Naknade za nezaposlene dovoljne su tek za podmirenje osnovnih računa i troškova, i kreću se od 1100 do 1800 kuna.
Nakon 37 godina radnog staža postajemo socijalni problemi +++++++ pa tražili smo kapitalizam jer socijalizam nije vridija.