Novi potres na otoku Krku, kod Omišlja zabilježili su danas u 17.30 sati seizmolozi, još jedan u nizu koji se dogodio u zadnja dva dana na riječkom području. Današnji potres bio je umjeren, njegova je magnituda prema podacima Seizmološke službe Hrvatske bila 2,8 prema Richteru, a u okolnim se mjestima osjetio intenzitetom III. - IV. stupnja Mercallijeve ljestvice. Naš čitatelj Sanjin u vrijeme jednog od potresa bio je u Zračnoj luci Rijeka.
– Vrlo neugodno podrhtavanje s izrazito jakim zvukom koji podsjeća na miniranje. Cijela je zgrada zračne luke podrhtavala. Putnici su bili zbunjeni – javio nam je nedugo nakon potresa Sanjin.
Potmulo grmi cijelu noć
Katarina koja se nalazi u Jadranovu javila nam je da se u posljednja 24 sata svako malo treslo tlo.
– Svakih nekoliko sati dogodi se jači udar i traje sekundu do dvije, a onda po nekoliko manjih. Uglavnom, cijelu noć čuli smo kao da u daljini potmulo grmi. Susjedi su otišli sinoć prema Švicarskoj, a neki su prijatelji prekinuli odmor i ranije otišli doma. S obzirom na to da prošlu noć nismo spavali, ovu ćemo vjerojatno provesti u autu. Imamo i psa koji je uznemiren i reagira na svaki udar – napisala nam je Katarina.
Prema riječima svjedoka, ljudi zbog učestalih potresa kod Jadranova spavaju na ulicama i u automobilima. Kad se zatrese, kažu, prozori se na kućama tresu, no žale se da dosad od nadležnih službi nisu dobili nijednu korisnu informaciju. Kažu da se službe zadužene za potrese ne javljaju, a 112 nema nikakve informacije koje im može dati. U zadnja dva dana najjači potres dogodio se u utorak u 22 sata i 42 minute. Tad su seizmografi Seizmološke službe Hrvatske zabilježili prilično jak potres s epicentrom između otoka Krka i Jadranova. Magnituda potresa iznosila je 3,7 prema Richteru, a u okolnim se mjestima osjetio intenzitetom V. stupnja Mercallijeve ljestvice. Nakon tog potresa slijedio je niz naknadnih.
Val potresa
Voditelj Seizmološke službe Hrvatske mr. sc. Ivo Allegretti kaže da je niz potresa na riječkom području odraz aktivnosti unutar Zemljine kore i napominje da su se u povijesti na tom području već javljali takvi nizovi potresa.
– Iskustva govore da nakon jačeg slijede manje izraženi potresi, a to je nekad popraćeno na tom području i eksplozijama. To sve kod pučanstva stvara strah i nervozu – objašnjava Allegretti dodajući da se radi o potresima koji ne čine veću materijalnu štetu.
Što se pak eksplozija tiče, on objašnjava da one nastaju jer se pucanja unutar Zemljine kore odvijaju velikom brzinom i izazivaju zvučni val koji je više frekvencije od vala potresa pa se tako isforsira zvučni dio spektra potresa.
to komšije škrguću zubima zbog barakuda