Zbog smrti Georgea Floyda širom SAD-a traju prosvjedi. Obitelj Afroamerikanca Georgea Floyda, (46), koji je umro nakon brutalnog uhićenja, o čemu je kružio viralan video internetom, tražili su da policajci koji su sudjelovali u njegovom uhićenju budu optuženi za ubojstvo. Oni su u međuvremenu otpušteni s posla.
Ono što je započelo kao mirni prosvjed sada je eskaliralo, a ima i velike imovinske štete. Prosvjednici su blokirali autobuse i ometali promet, te bacali boce na časnike, a u Minneapolisu su prosvjednici čak zapalili zgradu policije.
Ministarstvo obrane sada je naložilo vojsci da pripremi aktivne jedinice vojne policije za raspoređivanje u Minneapolisu jer su protesti zbog smrti Georgea Floyda u četvrtoj noći u petak zahvatili grad, a opaljeni su i pucnjevi u blizini policijske postaje, piše New York Times.
Dužnosnici su izjavili kako je vojska u petak izdala naredbe za "pripremanje za raspoređivanje" za jedinice vojne policije iz nekoliko vojnih baza širom zemlje. Vojna
Naredbe su stigle na zahtjev predsjednika Trumpa, rekli su dužnosnici, koji traže od svojih visokih čelnika nacionalne sigurnosti, uključujući ministra obrane Marka Espera, pojašenjenje kako se nositi s kaotičnim prosvjedima koji su izbili u desecima gradova diljem zemlje.
Nemiri su nastavili i u petak navečer, čak i nakon što je Derek Chauvin, bivši policajac u Minneapolisu koji je prikazan na video snimci mobitela kako kleči na vratu Floyda dok je izgubio svijest, optužen za ubojstvo trećeg stupnja.
Raspoređivanje vojnih policijskih jedinica bilo bi eskalacija vladinog odgovora na događaje koji se odvijaju. Jedinice vojne policije korištene su 1992. za vrijeme nemira u Los Angelesu nakon što su uslijedile oslobađajuće presude četvorici časnika koji su sudjelovali u premlaćivanju Rodneya Kinga.
Ništa novo tamo je već 200 godina divlji zapad. Sve ostalo je privid