Kakav udar na prosječnog Nijemca, i to od najbližeg susjeda Austrijanca! Mladi austrijski kancelar Sebastian Kurz najavio je smanjenje poreza za tri platna razreda u Austriji, od 25 do 42 posto, sve u etapama završno s 2022. godinom. Porezna stopa od 25 posto smanjuje se na 20 posto, 35 na 30 posto i 42 na 40 posto.
Dijelom će platiti i gradovi
Prema izračunu tamošnje vlade, tom bi se mjerom moralo osloboditi šest i pol milijardi eura što je 1,7 posto austrijskog BDP-a. Kada se ubroji obiteljski program koji je na snazi od početka godine dolazi se do brojke od 8,3 milijardi. Nitko ne vjeruje da austrijski parlament to neće prihvatiti.
– Sretan sam što smo uspjeli ostaviti malo više novca našim ljudima, taj novac država im više neće uzimati – rekao je Kurz.
Ističe se i kako će svih 4,8 milijuna austrijskih poreznih obveznika imati koristi od smanjenja poreznih opterećenja na bruto plaće iako nema smanjenja poreza za najviši platni razred. Nema promjena za one s primanjima višima od 60.000 eura godišnje. Onima s primanjima od tisuću i pol eura mjesečno ostajat će godišnje 500 eura neto više, oni kojima je plaća tri tisuće eura imat će u džepu na kraju godine tisuću eura neto više.
Trećinu će troška smanjenja poreznog opterećenja snositi gradovi i lokalne samouprave. Smanjuje se i korporativno oporezivanje u dva koraka do 2023., s 25 na 21 posto što će osloboditi milijardu i pol eura. Ovdje Austrija prati trendove susjednih zemalja koje su mahom umanjile korporativne poreze, sadašnja stopa od 25 posto u toj je zemlji na snazi od 2005. godine. Smanjenom stopom očekuje se povećanje konkurentnosti Austrije za investicije.
Očekuje se također da će se tom mjerom ojačati mala i srednja poduzeća. Koliko je to zanimljivo nama zbog otvaranja tamošnjeg tržišta rada, toliko je vijest interesantna i za Nijemce. Oni su već od ranije zavidni na boljim primanjima koje imaju radnici u Austriji, a ta će se razlika u korist Austrijanaca još više povećati. Šest i pol milijardi eura smanjenja opterećenja prevodi se kao 50 milijardi eura u Njemačkoj.
Njemački paradoksi
Nijemci Angeli Merkel zamjeraju premalu angažiranost po pitanju poreza, dok je Kurz, osim smanjenja poreza na plaće, ranije odlučio oporezovati i globalne korporativne gigante. Nijemce pogotovo ljuti porez solidarnosti od 5,5 posto koji se uplaćuje za razvoj područja nekadašnje Istočne Njemačke jer nitko nije očekivao da će to potrajati čak 28 godina.
Utjecajni magazin Focus napominje kako se zadnja porezna reforma u Njemačko dogodila prošlo tisućljeće. Sada je situacija takva da, ako i ostvarite veći dohodak, to ne mora značiti da ćete dobiti i veću plaću jer s platnim razredima znatno rastu i porezi. A ti su platni razredi posloženi tako da pogađaju najviše srednju klasu, one s plaćom od 55.000 eura godišnje. Sebastian Kurz pokazao se i vještim političkim igračem na dulje staze. Posljednja faza primjene porezne reforme pada 2022. kada su i novi izbori.
Papa Franjo posjetio centar za izbjeglice u Sofiji
Pa i anemični je postupio poput kurza, ali je plaća narasla uglavnom bogatima.