Nakon lokalnih izbora otkazi i blokada računa gradova

16.01.2009.
u 08:53
Pogledaj originalni članak

U prvih 13 dana siječnja na račun grada Koprivnice sjelo je 800.000 kuna poreza na dohodak, što nije ni petina iznosa koji je prikupljen u istom razdoblju prošle godine. U prosincu 2008. u Koprivnici je od poreza na dohodak prikupljeno tri posto manje nego u prosincu 2007.

Cijena zaduživanja
– To će biti katastrofa – komentar je Zvonimira Mršića, gradonačelnika Koprivnice, koji kaže da je Udruga gradova zatražila od Vlade dopuštenje da u nedostatku prihoda od poreza na dohodak komunalni doprinos preusmjeri u plaćanje vlastitih troškova.

– Kada prođu izbori i u lipnju dođu novi načelnici i gradonačelnici, većinu će dočekati blokirani računi gradova i općina, neisplaćene plaće lokalnim službenicima i manjkovi u proračunima – kaže Mršić. Cijenu krize prve bi, vjeruje, mogle platiti lokalne jedinice jer se one uglavnom financiraju iz poreza na dohodak, čiji će se prihodi smanjivati kako budu padale plaće i prštali otkazi.

U Koprivnici je, na primjer, u prosincu bilo 40 otkaza u drvnoj industriji, što je sigurno utjecalo na pad poreznih prihoda. U sredinama gdje još nije bilo otkaza, u Varaždinu ili Velikoj Gorici potkraj godine nisu uočili pad prihoda, no čak je i gradonačelnik Ivan Čehok kazao da su i u Varaždinu, koji ima samo tri posto nezaposlenih, procjene za ovu godinu sive.

U Dubrovniku je, na primjer, prosinac bio dobar, ali određeno smanjenje prihoda imali su u listopadu i studenome. K tome, lokalne će jedinice morati građanima isplaćivati povrat poreza, što će im dodatno otežati pozicije, jer za razliku od države, gradovi i općine imaju smanjen pristup kreditima. Premda ministar financija Ivan Šuker kaže da ne razmišlja o rebalansu proračuna – koji može ići ili u smjeru kresanja plaća i mirovina ili povećanja poreza – okolnosti upućuju na zaključak da je rebalans samo pitanje mjeseca. Ni državi se ove godine neće biti lako zadužiti jer se cijena inozemnog zaduživanja povećala 4 postotna boda u odnosu na 2007., a ni na domaćem tržištu neće biti kapitala u izobilju.

Privid stabilnosti
Da bi privukle štednju, neke su banke (RBA) počele davati i po 12 posto kamata na vezanu štednju, što znači da će i najjeftiniji krediti biti skuplji od toga, jer banke neće poslovati s minusom. Uz plinsku krizu u siječnju je, kaže Hrvoje Stojić iz Hypo banke, bilo manje radnih dana nego lani, bilo je puno spajanja radnih i neradnih dana. Državni će vrh nastojati čuvati privid stabilnosti do lokalnih izbora, a nakon toga vrlo je vjerojatno da će uslijediti drastično kresanje troškova: plaća, mirovina i drugih socijalnih davanja jer zbog obveze da se otplate dugovi drugog izbora neće biti.

Ima sugestija da se ide i u drugom smjeru – povećanju poreza, ali uzdrmano gospodarstvo to bi pokosilo, a povećanje PDV-a skresalo potrošnju građana. Najnovije procjene kažu da će se rast BDP-a u 2008. spustiti na 2 posto (očekivanja su bila oko 5 posto), dok za 2009. tek rijetki ustraju na prijašnjim prognozama o pozitivnoj stopi rasta. HNB zasad ostaje pri ocjeni rasta od 1 posto, no u svojim posljednjim istupima guverner HNB-a Željko Rohatinski otvorio je mogućnost javnog poziva Vladi da skreše troškove kako bi se izbjeglo nepotrebno trošenje deviznih rezervi zemlje i povratak MMF-a.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr