Istražili smo kakve su sklonosti građana kad je riječ o mogućim predsjedničkim kandidatima

Nakon Mesića vrijeme je za predsjednicu?

Foto: import
Nakon Mesića vrijeme je za predsjednicu?
24.02.2006.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Imati konkurentnog predsjedničkog kandidata za svaku je ozbiljnu stranku stvar prestiža jer, premda je prostor djelovanja namijenjen šefu države u Hrvatskoj ograničen, ta dužnost ipak nije puka simbolika. Budući da su se na izborima 2000. i 2005. sve oporbene stranke, osim HSP-a, okupile oko Stipe Mesića, predsjedničke izbore 2010., na kojima se sadašnji predsjednik više ne može kandidirati, bit će zanimljivo gledati i zato što se očekuje da će sve one na teren poslati vlastite igrače.
Koliko je, pak, za percepciju neke stranke u javnosti važno da ima kandidata za šefa države, svjedoči primjer HDZ-a, koji je lanjske predsjedničke izbore dočekao bez spremna natjecatelja, a svaki dan odgode objavljivanja imena kandidata podržavao je tezu da najbrojnija stranka u Hrvatskoj zapravo nema osobit kadrovski potencijal. Među ostalim, i zato je kasno lansirana Jadranka Kosor bila dočekana više kao kandidatkinja iz nužde nego kao stvarni HDZ-ov favorit.

Svijet politike
Anketa kojom smo testirali koga birači žele na Pantovčaku nakon predsjednika Stipe Mesića naznačila je da, bez obzira na sužen manevarski prostor koji je ustavnim izmjenama ostavljen toj dužnosti, građani na čelu države vide snažnu, prepoznatljivu i angažiranu osobu. I to, čini se, isključivo iz svijeta politike. Sudionicima ankete nisu bila ponuđena imena, nego je dvadesetak posto ljudi koji su naveli nečije ime to učinilo bez vanjskih sugestija. Podatak da više od polovice biračkog tijela nema na umu konkretnog kandidata političkim strankama može biti vrijedan jer je neosvojeni prostor velik, premda je istinski neopredijeljenih vjerojatno znatno manje s obzirom na to da Hrvati glasuju prije svega za stranke. Među sedam imena koja su postavili sudionici ankete na samome su vrhu tri jake dame, a to što je među njima prva šefica DC-a Vesna Škare-Ožbolt vjerojatno je posljedica njezine smjene, koju dio sudionika smatra nepravednom i neopravdanom pa je honorira dodatnom naklonošću.

Alternativa Sanaderu
HDZ ne bi trebao imati problema s predsjedničkom kandidaturom 2010. jer bi alternativa Ivi Sanaderu  koji će, ako dobije parlamentarne izbore 2007., u vrijeme predsjedničkih izbora još biti premijer  mogao biti Dragan Primorac.
I HNS ima dvoje potencijalnih kandidata, i to šeficu Vesnu Pusić i moćnoga Radimira Čačića. Iako je rano predviđati, ne vidi se tko bi, osim njih, mogao biti narodnjački kandidat. Šef SDP-a Ivica Račan najpoželjniji je kandidat socijaldemokratskih birača premda je njemu vjerojatno veći izazov pokušati osvojiti još jedan premijerski mandat.
Naše je telefonsko istraživanje pokazalo da razlog za razmišljanje imaju samo HSS i HSP. Nasumce nazvani građani, naime, samo kod njih ne vide nikoga tko bi bio dobar predsjednički materijal. Dok pravašima do toga i nije previše stalo  Anto Đapić još je na prošlim izborima procijenio da se ne treba trošiti ako nema šanse za uspjeh  HSS-u, koji se bori za popravljanje rejtinga, već bi zbog marketinških razloga bilo poticajno kad bi građani u nekome od njih vidjeli potencijal za šefa države.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr