NAKON NOVOG POSKUPLJENJA

Slavonci po benzin opet idu u BiH: Otkrivamo koliko uštede po spremniku goriva

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Kolone vozila na graničnom prijelazu u Slavonskom Brodu na ulasku u RH
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Kolone vozila na graničnom prijelazu u Slavonskom Brodu na ulasku u RH
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Kolone vozila na graničnom prijelazu u Slavonskom Brodu na ulasku u RH
31.01.2023.
u 20:03
U BiH je litra benzina 11 centa jeftinija nego u Hrvatskoj, dizel se ondje ne isplati kupovati
Pogledaj originalni članak

Slavonci posljednjih mjeseci slabije nego prije odlaze u BiH po gorivo, zato što su se cijene praktično izjednačile, a neke su vrste u BiH čak i skuplje. No, nakon današnjeg poskupljenja benzina u Hrvatskoj, ponovno im se isplati puniti i spremnike preko Save.

Na crpkama u BiH benzin je 0,11 eura jeftiniji. Primjerice, na crpki Brčko gasa u Bosanskom Brodu litra benzina stoji 2,5 konvertibilnih maraka. S obzirom na to da tečaj eura u trgovinama s druge strane granice iznosi 1,93 KM, lako je izračunati da će onaj tko napuni spremnik do vrha (45 litara) uštedjeti gotovo pet eura. Na uštedu, međutim, ne mogu računati vlasnici dizelaša, jer je cijena te vrste goriva jednaka i u Hrvatskoj i u BiH, odnosno 1,51 euro po litri.

– Često idem u kupnju u BiH. Prehrambeni proizvodi u prosjeku su 20 do 30 posto jeftiniji, lijekovi također, pa supruga i ja kupimo ono što se smije prenositi. Sada ću opet kupiti i gorivo jer se isplati – rekao nam je Slavko iz Slavonskog Broda.

Zbog znatno nižih cijena pojedinih proizvoda, osobito duhana, lijekova, hrane i pića, Slavonci se već godinama odlučuju za šoping u susjednoj BiH. Pogodnost prekogranične kupnje je i povrat poreza na dodanu vrijednost, koji se u BiH obračunava po jedinstvenoj stopi od 17 posto. Pravo na povrat PDV-a strani državljani ostvaruju kupnjom robe u vrijednosti od najmanje 100 KM.

Video: Nove cijene goriva

Zagreb, Beč, Ljubljana i Budimpešta

Usporedili smo životne troškove u četiri metropole i iznenadili se: U jednoj kategoriji je i Beč jeftiniji za život

Zagrepčanin mjesečno potroši više od 60 posto prihoda na stanovanje, režije i hranu. Cijene kvadrata nezaustavljivo rastu, a stanarina je oko 650 eura. U Ljubljani se žale na visoke režije, plaćaju ih oko 250 eura mjesečno, gotovo 60 eura više nego u Zagrebu. Standard je u Beču najviši, što prate i visoke cijene stanarina, kao i sadržaja za razonodu. Ipak, Bečani nisu rastrošni pa najradije uživaju u besplatnim aktivnostima u prirodi. Budimpešta je najpovoljnija, no stanovnici se žale na inflaciju, prometni kaos i nedostatak mjesta za parkiranje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

Avatar Zgubider..
Zgubider..
20:43 31.01.2023.

Iako nije tema, mene bi interesiralo jel i drugi imaju "problem" sa pritiskom palac gore/palac dole pri ocijenjivanju komentara od kada Večernji ima novi layout? Kod mene (Browser Firefox), neke "palce" možeš pritisnuti, a neke ne?!

CO
Cosinus
07:14 01.02.2023.

U BIH je jeftinije pivo, a sve ostalo je isto ili skuplje. Ovo da je jeftinije 30% je glupost na kvadrat.

DU
Deleted user
20:21 31.01.2023.

Čuli smo sto je kupio Slavko u BiH, a nismo čuli što je kupio Mirko?? Molim sutra novi članak o Mirku!!