imun na sve afere

Nakon Pašalićeva poraza Sanader je prigrlio Kalmetu iako je bio Pašalićev čovjek

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Božidar Kalmeta
Foto: Filip Brala/PIXSELL
08.11.2011., Zadar - Premijerka Jadranka Kosor obisla je gradjevinske radove u luci Gazenica koja bi trebala biti gotova do kraja 2013. godine.
Foto: Davor Visnjic/PIXSELL
13.01.2009.,Zagreb - HDZ,nacionalni odbor.Ivo Sanadr,Bozidar Kalmeta,Damir Polncec
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
11.09.2012., Zagreb - Vladimir Seks i Bozidar Kalmeta prosetali Cvjetnim trgom.
Foto: Filip Brala/PIXSELL
18.03.2014., Benkovac - U Benkovcu je obiljezena obljetnica osnutka benkovackog HDZ-a 1990. Svecanosti su prisustvovali Tomislav Karamarko, Bozidar Kalmeta, Branko Kutija, Josipa Rimac, Stipe Zrilice te mnogi drugi clanovi HDZ-a.
17.11.2014.
u 22:15
Tako je govorio Sanader: Razmišljam da Kalmetu kandidiramo u Zagrebu da pokaže kako se vlada gradom
Pogledaj originalni članak

Božidar Kalmeta izgradio je u dvadesetak godina karijere politički imidž sličan onome nedavno uhićenoga zagrebačkoga gradonačelnika Milana Bandića. Gradonačelnike Zagreba i Zadra političke karijere, prozivke, po nekima i zasluge, a naposljetku i afere već dulje vrijeme stavljaju u isti kontekst. To što Kalmeta, za razliku od Bandića, nije uhićen nego je istraga krenula redovnim putem potaknulo je rasprave, ali i nagađanja da je Kalmeta ipak "jači igrač" od Bandića. Dugovječniji neosporno jest. U vrijeme dok je Bandić bio samo promatrač političkih događanja u Zagrebu, Kalmeta je već "debelo gazio" prema političkom vrhu HDZ-a. U politici se pojavio 1993. godine došavši iz tvornice pića Maraska na mjesto dogradonačelnika Zadra. Godinu dana zatim postao je gradonačelnik. U tom je mandatu počela i suradnja sa Zdravkom Livakovićem, njegovim prijateljem, kako ga je nazvao nakon uhićenja prije godinu dana.

'S njim ni u Crkvu'

Kalmeta je prvih godina devedesetih stvarao imidž mladog, urbanog političara, nesklonog sukobima i zamjeranjima. U to je vrijeme Zadar trpio strašne posljedice rata i velikosrpske agresije koji su gotovo uništili jedan od privredno najjačih gradova. Kalmeta je u svojim prvim godinama gradonačelnikovanja najavljivao ponovni uspon nesalomljivog grada. Tih ratnih i prvih poslijeratnih godina u Zadru gotovo da i nije bilo prave borbe za političku vlast, već isključivo za projekt konačnog proboja tunela kroz Velebit i prolazak autoceste prema Dalmaciji preko Zadra, a ne preko Knina i BiH, čime bi Zadar ostao izoliran. Dolazak autoceste u Zadar godinu dana prije nego u Šibenik i Split Zadru je definitivno dao gospodarski zamah i velik turistički potencijal, a Kalmeti otvorio put političke karijere i donio titulu sposobnog gradonačelnika. Kalmeta je bio gotovo pa politički neokrznut sve do lokalnih izbora 2001. Osim u vihoru rata, radna mjesta u Zadru nestala su i u vihoru kriminalne, doduše uglavnom kao takve nikad dokazane privatizacije. Praktički prva glasno izgovorena kritika Božidara Kalmete izašla je iz usta nekad najuspješnijeg zadarskog gospodarstvenika, direktora prijeratnog industrijskog diva zadarskog SAS-a Stanislava Antića.

– S Kalmetom ne bih ni u Crkvu išao – rekao je 2001. Antić i s nezavisnom listom uz podršku SDP-a i HNS-a na konstituirajuću sjednicu za izbor novog gradonačelnika došao s podrškom 14 prema 13 u odnosu na Kalmetu. No s Antićeve je liste u Kalmetin tabor prebjegla Renata Peroš i Kalmeta je ponovno postao gradonačelnik. Ni optužbe da su Kalmeta i Peroš simboli političke korupcije Kalmeti nisu naštetile. Paralelno se pak u to vrijeme u HDZ-u na državnoj razini događao sukob između Ive Sanadera i Ivića Pašalića, a iako je Kalmeta svrstavan u Pašalićev tabor, vrlo brzo nakon Pašalićeva poraza Sanader je došao u Zadar i prigrlio Kalmetu.

Doći će vam u Zagreb

– Kalmetu ćemo vam, kada dođemo na vlast, odvesti u Zagreb. Razmišljam da ga kandidiramo u Zagrebu pa da im pokaže kako se uspješno vlada gradom – rekao je tada Sanader na konferenciji za novinare. Sanader je došao na vlast, Kalmeta je stvarno otišao u Zagreb, dobio ministarstvo i sa sobom poveo Zdravka Livakovića, ali i vozača Danijela Miočića. Tom je vozaču poslije suđeno zbog reketarenja jednog obrtnika. Kalmeta je tada opovrgnuo da ima ikakve veze s tim i tvrdio je da nije mogao znati što radi njegov vozač. Bila je to zapravo prva mrlja u Kalmetinoj političkoj karijeri, no politički uspjeh u Zadru i dalje mu je bio neupitan. Mnogi u Zadru tvrde da je razlog tome gotovo nezapamćena dominacija nad oporbom u hrvatskim političkim okvirima i o Kalmeti nevjerojatno šutljiv vrh lokalnog SDP-a.

– Je li itko ikad čuo da je Kalmeta spomenuo Ingrid Antičević Marinović ili da je šefica zadarskog SDP-a spomenula njega – riječi su koje su puno puta odzvanjale Zadrom. Kalmeta je vodio zadarski HDZ, Ingrid Antičević Marinović SDP i, što se Zadra tiče, uloge su uvijek bile podijeljene. HDZ je ostajao na vlasti u Zadru, a Ingrid Antičević Marinović u Saboru. U nedostatku SDP-ove kritike iz Zadra, Kalmetu je krajem njegova prvog ministarskog mandata prozivao Ivica Pančić. Taj je SDP-ovac na otvaranje brze spojne ceste s autocestom Zadar 2 – Gaženica 2007. donio maskotu divovske hobotnice tvrdeći da je Gaženica primjer malverzacija i da je tijekom njezine gradnje ukradeno 150 milijuna kuna. Kalmeta je to nazvao cirkusom i HDZ-u potom na čelu devete izborne jedinice donio rekordnih 10 saborskih mandata, a potom krenuo i u drugi ministarski mandat. 

Ostavka Ive Sanadera, njegovo uhićenje, a potom i Fimi media nisu se reflektirali na Kalmetu. Unatoč svim aferama iz njegova resora, on je opet predvodio pobjedničku listu HDZ-a u 9. izbornoj jedinici, potom se vratio u Zadar i pobijedio gotovo u prvom krugu SDP-ova kandidata za gradonačelnika. Na mjestu gradonačelnika Zadra dočekao je vijest o uhićenju Zdravka Livakovića prije gotovo godinu dana.

>> 'Pokretanje istrage pokazuje da nema zaštićenih ličkih medvjeda'

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 44

Avatar pramatej
pramatej
00:41 18.11.2014.

ponovo je zbog kampanje pomno isplaniran "tajming" za Hrvatsku bi bilo najbolje da se izbori održavaju svake godine onda bi za nekoliko godina bili čisti od korupcije.

AN
ANM
23:05 17.11.2014.

Haha VL akcija! A da malo analiziraju Ježića i njegovo financiranje predcednika???

SA
santos008
00:06 18.11.2014.

Treba sto cesce odrzavati izbore ,bilo za Predsjednika drzave ,bilo za Parlament