Tomislav Karamarko:

'Nakon prijedloga proračuna tražit ćemo interpelaciju'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
'Nakon prijedloga proračuna tražit ćemo interpelaciju'
27.09.2013.
u 12:37
Oni su u zadnji čas počeli raditi i nacrt proračuna, a po zakonu su bili dužni to početi raditi već u šestom mjesecu
Pogledaj originalni članak

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko kazao je da će njegova stranka pričekati da vladajući daju prijedlog proračuna te će nakon toga u Hrvatskom saboru tražiti interpelaciju.

- Mi sad razrađujemo naše mjere i zato stalno dovodi u pitanje naš gospodarski program. Ne može danas biti isti kao što može za biti mjesec dana. Dakle pratimo, analiziramo i ažuriramo. Čekat ćemo sad i prijedlog proračuna. Dakle oni su u zadnji čas počeli raditi i nacrt proračuna. Po zakonu su bili dužni to početi raditi već u šestom mjesecu. Dakle puno je tu konfuzije, puno je tu rekao bih nesposobnosti, neuspjeha. Ova Vlada je doživjela debakl! Zato sam i tražio u svom istupu u Saboru 'dajte dosta, povucite se i učinite nam nešto dobro'. Jedini dobar potez bi bio da se povuku – tvrdi Karamarko te dodaje da vjeruje da nitko u državi nije zadovoljan ničim što je ova Vlada napravila u posljednjih godinu i pol dana, posebnice u gospodarstvu koje je "krucijalni problem države."

- Oni mjerama koje su najavili i dalje atakiraju na malog čovjeka i njegov standard – poskupljenje živežnih namirnica, artikala za život itd. Događa se ono što smo najavljivali. Ova politika koja se svodi samo na neke porezne akrobacije, a ne na rast gospodarstva, investicije itd. morala je doživjeti svoj kraj i krah i to je naprosto to. Mi idemo dalje u nove proračunske deficite, zaduživanje i naravno da smo protiv toga i da zato tražimo interpelaciju – objašnjava predsjednik HDZ-a.

Neće podržati izmjene 'lex Perkovića'

Rekao je da njegova stranka neće podržati predložene Vladine izmjene "lex Perković" jer u HDZ-u i dalje inzistiraju da se taj zakon vrati na pozicije iz 2010. godine i pošteni odnos prema onome što smo potpisali.

- Mi ne vidimo razlog da se ovo sve skupa radi, da se uvodi problem zastare, uostalom ova ubojstva ni nisu u zastari. Mnogi pravni stručnjaci kažu da ovdje zastare nema, prema tome idemo riješiti taj problem "lex Perković" odmah, imamo obaveze prema EU i Njemačkoj. S druge strane ovaj njihov smiješni trijumf o nekakvom kompromisu. Nema nikakvog kompromisa, oni su naprosto pristali na ono što im je gospođa Reding rekla, a sad ćemo vidjeti u kojem obliku, hoće li i dalje ići na pokušaj manipulacije u odnosu na Europsku komisiju jer oni odugovlače ono što se mora napraviti, a to je to izručenje – kaže Karamarko te dodaje da HDZ neće podržati ni izmjene Ustava ako u njih ne uđe odredba o nezastarjevanju komunističkih zločina, a ne samo teških ubojstava kako to vladajući žele.

- Teška ubojstva ne zastarjevaju, rok zastare za njih je 40 godina. Mnoga ubojstva su obuhvaćena upravo time. Mi ne želimo pristati na pokušaj izjednačavanja ubojstava u novoj hrvatskoj državi, koja su bila incidentna i nisu u zastari, njima nitko ne priječi da već danas riješi ta ubojstva, s ubojstvima koja su počinjena od 8. svibnja 1945. do do 1989. godine.U tom smislu da, mi želimo kroz to nezastarjevanje zločina dati javnu osudu komunističkog totalitarnog sustava i dati javnu osudu nalogodavaca tih ubojstava. Mi znamo da su se ubojstva smišljala, da su se odluke o ubojstvima donosile u Centralnom komitetu Saveza komunista Hrvatske ili Jugoslavije i to treba biti jasno rečeno. Ako je promjena Ustava osuda tog sustava, da, u svakom slučaju ćemo to podržati, ali ćemo tražiti, ako je to tako, da implikacija mora biti da se u preambulu Ustava da je ova država bazirana, osim na antifašizmu, na pozitivnim tekovinama hrvatske ljevice, starčevićanstvu, radićevštini i na antikomunizmu, na antitotalitarizmu bilo koje vrste. Mislim da bi onda bilo sjajno da Hrvatska napokon postane europska država i kroz taj segment – smatra Karamarko. On misli da Europska komisija također neće biti zadovoljan samo jednom izmjenom "lex Perković" kojom se briše samo sporni datum, dok i dalje ostaje problem zastare.

- Ovo je pokušaj kupovanja vremena, jedna nemušta igra ove neozbiljne Vlade s čitavim narodom i s ugledom države koji je već opasno poljuljan u EU – tvrdi Karamarko.

Izmjene statuta

HDZ je u Vukovaru potaknuo raspravu o izmjenama Statuta Grada Vukovara vezanu uz postavljanje dvojezičnih natpisa.

- Cilj HDZ-a je da više ne iritiramo Vukovarce. Vukovar mora biti onakav kakav žele da bude Vukovarci. S druge strane, nevjerojatno kako se taj slučaj Vukovar i ćirilice sad u konačnici pokazao jako, jako povezan s pitanjem 'lex Perković. Vi ste vidjeli da gospodin Miljenić rekao bih na neki način nameće taj problem Vukovara i ćirilice kao teme za Europsku komisiju što uopće nije bila tema, ne bi li tu izbalansirao nekave pozicije – rekao gledajte što mi radimo za nacionalne manjine, mi kao pomažemo i nekako smo jedinstveni u tome. To je jako naivna priča koju na žalost zloupotrebaljavaju. I hrvatsko stanovništvo koje je tamo silno propatilo, ali zloupotrebljavaju i naše sugrađane Srbe u Vukovaru koji isto tako su sad u poziciji njihovog objekta za poigravanje s Europskom komisijom – zaključio je Karamarko.

>> 'Na silu uvodili ćirilicu u Vukovaru, a cilj je bio - zaštititi udbaše'

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.