– Liste čekanja smanjene su za 30 do 50 posto – pohvalio se ministar zdravlja Rajko Ostojić prošli tjedan predstavljajući rezultate prve godine rada u Ministarstvu. No, s njegovom se tvrdnjom ne slažu ni pacijenti, ni liječnici obiteljske medicine i poručuju mu da je situacija s čekanjem na preglede i pretrage gotovo ista kao i prije.
Pritužbe građana
Naime, u Udrugu hrvatskih pacijenata svakodnevno pristižu pritužbe građana koji čekaju pretrage.
– Na pretragu za tumorske markere u bolnicama naručuje se za 45 dana, a nalaz čeka dodatnih 90 dana – rekao je Mario Drlje, predsjednik Udruge, i dodao da imaju pisma pacijentica koje na rezultate PAPA testa čekaju i 150 dana, dok se na MR mozga u prosjeku čeka četiri do pet mjeseci.
– Od uvođenja reformi stanje je bolje u samo 20 posto pretraga, dok je u ostalih 80 posto sve lošije – poručio je Drlje ministru. Takvo je stanje, smatra, posljedica ili loše reforme ili je liječnici šutke opstruiraju. Da problema ima, potvrdili su i obiteljski liječnici iz Koalicije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM). Iako e-naručivanje pacijenata funkcionira, do zbrke dolazi u bolnicama u kojima ne znaju kad koji liječnik radi pa na šalterima ne znaju kada naručiti pacijenta.
– Dodatni je problem i to što bolnički liječnici i dalje opstruiraju pravilnik da pacijente na pretrage, koje su im indicirali, moraju naručiti sami, a ne slati ih obiteljskom liječniku – objasnio je dr. Mario Malnar iz KOHOM-a i dodao da je liječnik primarac dužan naručiti pacijenta, ako e-sustav radi, samo na pretrage koje je im je sam prepisao. Dodatni problem je i nepostojanje smjernica tko, kada i za što koju pretragu smije prepisivati. Ima slučajeva da im pacijent dođe s nalazom specijalista koji je naručio pet i više pretraga jer smatra da će nakon toga “biti pametniji” kada je u pitanju konačna dijagnoza.
– Takvim pacijentima treba termin za prijam u bolnicu – predložio je.
Duge su i liste čekanja na ortopedijama gdje se, primjerice u bolnicama u Osijeku i Vinkovcima, za operaciju sportske ozljede čeka i tri mjeseca, a zna se da je riječ o zahvatima koje treba obaviti u roku od mjesec dana.
Ministar Ostojić kaže da su pritužbe pacijenata i liječnika na mjestu.
Štednja na reagensu
– Točno je da se na PSA nalaze dugo čekalo jer su, u pokušaju da smanje dugove, bolnice naručile manje reagensa – kaže Ostojić i dodaje da je to sada ispravljeno. Kada je čekanje PAPA nalaza u pitanju, tvrdi, Ministarstvo je doskočilo problemu.
– Hrvatska ima manjak citologa, a liste su se stvarale jer im dodatni rad nije bio plaćen. No, to smo promijenili u novom načinu ugovaranja i našli sredstva – poručuje ministar. Priznaje i da su problem pregledi neurologa i MR snimanja.
– Na pregled neurologa u rujnu se prosječno u hrvatskim bolnicama čekalo 111 dana, a danas se čeka oko 40 dana. Ipak, to je samo prosjek, a znam da se u nekim bolnicama na taj pregled čeka jako dugo, kao i na MR na koji se u nekim bolnicama čeka i do 158 dana – rekao je i dodao da su obiteljski liječnici u pravu kada je o naručivanju na pretrage riječ i da bolnički specijalisti moraju pacijenta naručiti na pretragu koju su sami indicirali.
>>Čekanje na pretrage i operacije smanjilo se za više od 30%
Pred deset godina si po tumorske markere morao u privatni labos pa recimo da se kreće nabolje.