Ivo Sanader jutros oko 9 sati iz svoje kuće u Kozarčevoj ulici u Zagrebu krenuo je na saslušanje koje je u 12 sati zakazano pred saborskim povjerenstvom o Ini.
Bivši premijer Ivo Sanader i Damir Polančec, koji je u njegovu mandatu bio potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, udružili su snage u političkom obračunu s aktualnom premijerkom Jadrankom Kosor. Tvrde da je za sve odluke oko kojih se posljednjih mjeseci formiraju istražna povjerenstva i USKOK-ovi spisi Jadranka Kosor znala te da je kao članica užega kabineta Vlade sudjelovala u njihovu donošenju.
Otkrivanje strategije
Sanader će, tvrdi Polančecov odvjetnik Anto Nobilo, na saborskom povjerenstvu o Ini posvjedočiti kako je J. Kosor znala sve pojedinosti oko MOL-ova preuzimanja upravljačkih prava u Ini te o plinskom biznisu.
>>Sabor odbio izravni TV-prijenos Sanaderova svjedočenja o Ini
Nobilo očekuje i da će Sanader ispričati kako je J. Kosor poslao na sastanak o toj temi, a koji je bio održan 26. siječnja 2009. Sastanak je sazvao tadašnji potpredsjednik Vlade Polančec s temom “Izmjena i dopuna Ugovora o međusobnim odnosima dioničara koji se odnose na Inu – Industrija nafte d.d. i Glavnog ugovora o plinskom poslovanju”.
Na sastanak su bili pozvani Ivan Šuker, ministar financija, Marina Matulović Dropulić, ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Zdenka Pogarić, predstojnica Ureda za zakonodavstvo, i odvjetnik Zoran Marković koji je, kao i Polančec, pod istragom zbog afere Podravka.
Poziv na sastanak koji se održao u Ministarstvu gospodarstva Polančec je poslao tri dana prije, a uz to je sudionicima poslao i prijedloge ugovora.
Kako su Polančec i Šuker stalno bili u sukobu, Sanader je, kaže Nobilo, na taj sastanak poslao Jadranku Kosor kako bi nadzirala tijek sastanka te držala stvari pod kontrolom, i to kao svojevrsna tampon-zona između dvojice ministara koji se nisu podnosili.
Objašnjavajući zašto Polančec nije prije, tijekom svojega svjedočenja pred saborskim povjerenstvom za Inu, spomenuo sastanak oko izmjene dioničarskog ugovora između Ine i MOL-a, Nobilo je rekao kako je njegov klijent jednostavno zaboravio na taj detalj jer je bio previše uzbuđen, ali da očekuje kako će sada, pošto je o njemu obaviještena javnost, netko od članova Povjerenstva o tome pitati Sanadera.
Očekuje se da će bivši premijer sam, dakle bez odvjetnika, doći na saslušanje o Ini.
Njegov nastup trebao bi otkriti strategiju koju će zauzeti i u vezi sa svim ostalim aferama (poput Fimi medije, HEP-a i drugih), a koje se sve više povezuju s njegovim imenom.
Podudarni iskazi
Sigurno je da će Sanaderov istup biti podudaran s Polančecovim i da će se temeljiti na tome da je sve odluke, pa tako i onu o Ini i HEP-u, donosila Vlada kao kolektivno tijelo, ili barem uži kabinet. To bi bila prva premisa, a druga bi bila da, ako su se i neke političke odluke koje su vezane za gospodarstvo pokazale štetnima, zbog toga nisu i kriminalne. Nisu to prije što Vlada mora voditi računa o socijalnoj komponenti i ne može uspješno gospodariti. Ta taktika predsjednicu Vlade Jadranku Kosor čini suodgovornom za svaki Sanaderov potez.
Pa jasno da je znala, ali što je mogla napraviti, jedino istupiti iz vlade ili čekati svoj trenutak što je i dočekala.