INTERVJU

Napisat ćemo novi zakon o radu nedjeljom

03.05.2004.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

Premda ne žele komentirati odluke Ustavnog suda, haesesovci se ne mire s time da će se ponovo raditi nedjeljom. Zamjenica šefa te stranke i saborska zastupnica Ljubica Lalić objašnjava razloge te što će haesesovci učiniti.

Hoće li se zaoštriti odnosi između Crkve i države nakon odluke da se ponovo radi nedjeljom?

- Kao njegovi predlagatelji nismo polazili isključivo s vjerskog aspekta iako se toga ne odričemo. Ovdje je, međutim, opet učinjena nepravda jer je, čim je donesen zakon, to dobilo prednost. U zločestoći se išlo toliko daleko da se čak tvrdilo kako je to zakon koji želi utjerati ljude u crkvu. Silom se Boga ne moli, a Bog silu ne voli! Taj je zakon potreban jer činjenica je da je u Hrvatskoj svake nedjelje radilo oko 70 tisuća radnika, većinom žena.

Sad će raditi i dalje...

- Na žalost! Svi smo se u javnoj raspravi složili da su tim radnicima pogažena osnovna prava, prije svega pravo na dan tjednog odmora. To je tekovina naše civilizacije, Zakonom o radu i ugovorom između Svete Stolice i Hrvatske. Prema tome, obvezujuće je i za Hrvatsku. Sada je ukinut cijeli zakon, što je vrlo čudno. Ukinut je uz priznanje kako znamo da se tim ljudima krše prava.

Čini se da je Ustavni sud političarima opalio pljusku?

- Ne želim komentirati njihovu odluku jer sam legalist. Međutim, isto je tako pravo nas kao stranačkoga kluba, ali i drugih političkih opcija da možda malo preinačimo taj zakon i ponovno s njim idemo u proceduru! Sve ovisi o tome kako je odluka Ustavnog suda obrazložena.

Navodno ćete i s prijedlogom zakona o roditelju odgajatelju ići sve dok nešto ne postignete?

- Da! Neosporno je da je u Hrvatskoj bitno narušena demografska struktura. Kako zbog iseljavanja, tako i zbog smanjenog broja novorođenčadi. Lani je rođeno samo 35.390 djece. Zbog toga se susrećemo i s velikim gospodarskim problemima. Uvođenje statusa roditelja odgajatelja u mjerama je politike demografske obnove. U prošlom sazivu Sabora sadašnja ministrica obnove bila je predlagateljica jednog takvog zakona i Klub HSS-a to je podržao. No, rekli smo da u tom trenutku ne možemo donijeti taj zakon jer provedba u godini stoji 273 milijuna kuna. Tada je bila posve drukčija situacija - nije bilo smanjenja PDV-a, a državni proračun nastojao se reducirati.

Ni danas nema novca.

- Nisam baš sigurna. Ove godine, prema proračunu, u Vladi će se potrošiti 500 milijuna kuna više nego lani. Zamislite na što: na službena potovanja, na reprezentaciju i ostalo. E, nek se malo manje pije u Vladi kave, sokova, nek se malo manje nepotrebno putuje i tih 500 milijuna bilo bi dovoljno za pokriće ovoga što je važno. Osim toga, od 1. siječnja smanjuje se PDV, a tu će "pinku" popiti trgovci. A država gubi 3,5 milijarde! Prema našem prijedlogu zakona, status roditelja odgajatelja mogao bi steći svaki roditelj koji je nezaposlen ili koji obavljajući samostalnu djelatnost nema primanja u visini prosječno isplaćene plaće u Hrvatskoj.

Osim toga, mora imati najmanje četvero djece mlađe od 18 godina. To je zakon za siromašne. Oni primaju jednu prosječnu plaću do 18. godine najmlađeg djeteta pod uvjetom da uzdržavaju to dijete.

Jesu li zatoplili odnosi između šefova HSS-a i HDZ-a pošto su u posljednje vrijeme razmijenili dosta teških riječi?

- Ne bih govorila o ratnoj nozi. Ne bih uopće imala takav pristup međusobnim odnosima...

Čak ni kad se predsjednici nazivaju lažovima?

- Moj predsjednik imao je žestoku raspravu, ali nije bio prvi. Bio je izazvan. Prvi put u povijesti Hrvatskog sabora dogodilo se da predsjednik Vlade izrijekom jednom Klubu nekoliko puta kaže: vi lažete, vi ste lažovi. To je neprimjereno i nezapamćeno ponašanje. Takva je retorika dokaz osnovanosti narodne poslovice: Vuk dlaku mijenja, a ćud nikada! Na takvo je izlaganje moj predsjednik odgovorio oštro, ali ne takvim rječnikom. To sam zamjerila svom predsjedniku i rekla mu: Predsjedniče, trebali ste upotrijebiti rječnik koji je razumljiv i onima koji su ga upotrijebili jer drugi rječnik ne razumiju! I danas se kajem što sam u posljednji trenutak poslušala ono haesesovsko: potrebna je snošljivost. Inače, već sam imala tablicu u ruci da odgovorim. Učinila bih to vjerojatno vrlo žestoko, možda još i malo gorim rječnikom od premijerovog.

Svojedobno su se bacale torbe po Saboru. Biste li vi sada i palice bacali?

- Ništa nije isključeno.

Je li ta žestoka retorika posljedica tvrdnji iz vladajuće stranke da HSS-ov rejting vrtoglavo pada?

- To su njihove insinuacije.Nismo uopće nervozni. Samo smo uzvratili, ali ne na dovoljno bezobrazan način.

DARKO ĐURETEK

Pogledajte na vecernji.hr