Iznenađeni smo ostavkom i ne želimo ulaziti u osobne razloge Željka Rendulića. Međutim, njegov argument o neplaćanju komunalne naknade MORH-a za vojni poligon Eugen Kvaternik i zanemarivanje Slunja od države ne stoji.
Priča o naknadi nije završena. Osobno sam bio uključen u razgovore i dogovarala se mogućnost plaćanja svojevrsne rente – poručio je predsjednik ŽO SDP-a Damir Mateljan.
Nismo tražili izbore
Ne stišavaju se burne reakcije oko ostavke slunjskog gradonačelnika. I SDP, koji u Slunju ima tri vijećnika i podržavao je politiku nezavisne liste predvođene Rendulićem, razočaran je ovakvim potezom.
– Ministarstvo obrane je temeljem članka 19 Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu države donijelo odluku o neplaćanju komunalne naknade za sve vojne objekte koji se nalaze na teritoriju RH.
Međutim, dio tog članka je i stavak koji govori da se ne plaća naknada za državnu imovinu ukoliko to nije posebnim propisom drugačije određeno. Taj dio nam ostavlja prostor da dogovaramo s Vladom rješenje problema – ukazao je Mateljan. Dodao je da nisu tražili nove izbore.
– Razgovarat ćemo s većinom u vijeću i predložiti kandidata za gradonačelnika koji sigurno neće pobjeći pred prvim problemom. Kada je u pitanju novac i proračun gradonačelnici i načelnici mogli mi nekoliko puta mjesečno davati ostavke.
To nije rješenje. Osim toga, Rendulić je našao popriličnu dobru situaciju u gradskoj blagajni. Naslijedio je od prethodne HDZ-ove vlasti 2,3 milijuna kuna. Za razliku od SDP-ovog načelnika Plaškog Pere Damjanovića, koji je u blagajni našao 2500 kuna i milijunske gubitke – rekao je Mateljan.
Predsjednik slunjskog SDP-a i vijećnik Marinko Radočaj kaže da su šokirani ostavkom.
– Nije bilo razloga za to. Iako smo na izborima imali svog kandidata za gradonačelnika, poštivali smo volju birača i podržavali smjer politike Željka Rendulića. U gradskoj upravi ima 19 zaposlenika i tu su moguće uštede – smatra Radočaj.
Siguran posao
Predstavnici ABH i HSS-a Josip Štefanac i Višnja Magdić pitaju Rendulića otkuda mu pravo za takvu izdaju. Poručuju da nije imao hrabrosti za ovrhu MORH-a jer ga čeka sigurno mjesto u državnoj tvrki.
Bivši dogradonačelnik Slunja Ivan Mateša kaže da u progonstvu nisu imali ništa, osim volje za životom, radom i povratkom.
– Bilo je brojnih problema, ali nije se odustajalo. Trebao bi povući ostavku i kao gradonačelnik okupiti sve stranke i pojedince da svi zajedno damo svoj doprinos boljem i sretnijem životu u našem Slunju – poručuje Mateša sada već bivšem gradonačelniku.