Poslije gospodarskih problema, evo i statičkih: Dubai World, umjetni arhipelag tristotinjak otoka u obliku svjetskih kontinenata, po svoj prilici tone u more!
To je zaključak poslije najnovijih snimaka koje su napravili NASA-ini astronauti s međunarodne svemirske postaje jer se na njima vidi da rubovi umjetnih otoka postaju sve nepravilniji i otoci se približavaju jedan drugom, piše Daily Mail.
Nakon 321 metar visokog hotela Burj al-Arab, podignutog na umjetnom otoku u Dubaiju, najbogatijem kutku Ujedinjenih Arapskih Emirata, izgradili su i sustav umjetnih otoka u obliku palme, koja je navodno vidljiva s Mjeseca, a na kraju i Dubai World. Projekt je započeo 2003. godine i očekivalo se da će se (i) ondje nastaniti svjetski poznate osobe, poput Angeline Jolie i Brada Pitta koji bi kupili “državu Etiopiju”.
Nikad neće biti završen?
Međutim, zbog krize je lani gradnja prekinuta, a čini se da zbog krize neće ni biti završena. Podsjetimo, jesenas je svijet zaprepastila vijest da je superbogati Dubai zapravo u velikim financijskim dubiozama. Istoimena kompanija Dubai World zatražila je lani odgodu plaćanja duga od 18,6 milijardi eura. Recesija je spriječila mnoge strane investitore, poput Donalda Trumpa, da ulažu novac.
Vlada Dubaija u prosincu je priopćila da će iskoristiti deset milijardi dolara koje joj je na raspolaganje stavio susjedni emirat Abu Dhabi, kako bi podmirila hitne financijske obveze.
Gradnju Dubai Worlda mnogo su napadali zeleni, koji smatraju da umjetni otoci škode koraljnim grebenima i utječu na cirkulaciju morskih struja.
Inače, proteklih je dana otkriveno da je lani vladar Dubaija, šeik Muhamed bin Rashed al-Maktum pozvao Victoriju Beckham da skupa s Karlom Lagerfeldom na jednom od otočića Dubai Worlda nazvanom Isla Moda uz “honorarčić” od 200 milijuna dolara dizajnira budući hotel.
“Spomenik pohlepi”
Nedavno otvaranje uvjerljivo najviše zgrade na svijetu, 828 metara visokog tornja Burj Dubaija, preimenovanog u Burj Kalifa, donijelo je dobrodošao publicitet Dubaiju i Emiratima, zemlji čiji je javni dug oko 100 milijardi dolara. Unatoč svim čudima graditeljstva i luksuza, analitičari smatraju da bi toranj mogao biti i zadnji megalomanski projekt države na nafti i pijesku. “Za mnoge je jedino iznenađenje to koliko je dugo trebalo ovoj kuli od karata da padne”, pisao je nedavno Daily Mail opisujući Dubai kao “spomenik taštini i pohlepi”.
@KIR_VELIKI novinar je možda pretpostavljao da su kontinenti bili prvobitno nasuti \"u cijelo\", a ne ovako rasprčkani u otoke-državice? ujedno prosvjedujem protiv toga što je Hrvatska uključena u otok \"Zapadni Balkan\" a ne \"Središnja Europa\" :P