poruka novoj vladi

Naše banke neće kreditirati državu, po novac idite van

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
19.02.2013., Zagreb - Zdenko Adrovic, predsjednik Uprave Raiffeisen banke. Photo: Boris Scitar/VLM/PIXSELL
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
10.09.2015., Zagreb - U HNB-u izlagao guverner finske sredisnje banke Erkki Liikanen. Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujcic. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
Foto: Reuters/PIXSELL
European Central Bank (ECB) President Mario Draghi arrives to take part in a plenary debate on the ECB's Annual Report 2013 at the European Parliament in Brussels, Belgium in this February 25, 2015 file photo. The ECB is expected to make an interest rate
05.12.2015.
u 18:39
Vlasnici banaka zabranili su svojim podružnicama u Hrvatskoj da državi daju novac, moglo bi biti više kapitala za privatni sektor
Pogledaj originalni članak

Novi šef Hrvatske udruge banaka Zdenko Adrović najavio je da će poslovne banke smanjiti, a moguće na neko vrijeme i obustaviti svoje kreditne linije državi jer su došli do "nekog oblika limita koji je više teško prekoračiti". U bankarskim se krugovima dugo priča da strani vlasnici banaka pritišću na svoje uprave u Hrvatskoj da smanje plasmane državi, a Adrović je prvi visokopozicionirani bankar koji je to službeno i potvrdio. Uoči krize 2008., u imovini banaka bilo je samo 9 posto plasmana državi, a na kraju trećeg kvartala 2015. udio kredita i državnih papira u imovini banaka skočio je na 24 posto! Adrović je spomenuo da za banku koja ima 25 posto svoje imovine uložene u državu 'povećanje toga udjela više nema nikakvog smisla'. U prijevodu, banke se žele zaštititi od mogućih gubitaka dođe li država u situaciju da ne može vraćati dugove, a Hrvatsku se sve češće gleda u tom svjetlu. Nova hrvatska vlada i njezin ministar financija pozvani su da sve nove deficite financiraju isključivo na međunarodnom tržištu jer ih banke više ne mogu pratiti, što za sobom povlači niz pozitivnih, ali i negativnih posljedica.

Dobra je strana to što će kapital koji su dosad bez puno truda i razmišljanja davale državi banke morati ipak plasirati u gospodarstvo. Privatni je sektor nakon 2008. novac dobivao na kapaljku, a i cijena mu je bila znatno iznad one po kojoj se zaduživala država. Ne budu li financirali državni proračun i paradržavne institucije, banke će napokon morati tragati za privatnim investicijama i davati priliku ljudima i programima koje je država istisnula s tržišta kredita. Loše je što bi bojkot državnog proračuna od strane domaćih banaka mogao biti dodatni okidač za pad državnog rejtinga i rast premije rizika za Hrvatsku. Strani će investitori sigurno znati iskoristiti tu situaciju u svoju korist i podići cijenu hrvatskog duga kada im ministar financija pokuca na vrata u travnju ili svibnju iduće godine, ako do tad dobijemo Vladu i proračun. Adrović je, očito, birao dan kad će objaviti neugodnu vijest za budućeg ministra financija jer ju je izrekao u istom danu kad je i Europska središnja banka najavila da će nastaviti sa svojim monetarnim mjerama i pumpanjem novca do proljeća 2017. godine. Slijedom toga, vrata koja se zatvaraju kod kuće još će neko vrijeme biti širom otvorena na europskom tržištu.

Draghi je produljio otkup državnih obveznica jer eurozona još nije dostigla rast s kojim se, primjerice, mogu pohvaliti Amerikanci, za koje se vjeruje da će sredinom prosinca podići kamatne stope. U Hrvatskoj narodnoj banci kažu da poslovne banke nemaju regulatorni limit izloženosti državi i nigdje ne piše da gdje je magična granica iznad koje ne smiju financirati državni proračun. To je pitanje njihove ocjene upravljanja rizicima, u koju se središnja banka ne želi miješati. U državama jugoistočne europe udio plasmana državi kreće se od 11 posto imovine banaka u Bugarskoj, 15 posto Češkoj, do najviše 27 posto u Rumunjskoj.

Adrovićevo se upozorenje može iščitati i kao snažna poruka glavnim političkim akterima da će morati zarezati potrošnju oštrije nego su možda planirali jer će država imati sve manje financijera. Novac s kojim raspolažu mirovinski fondovi premali je da bi pokrio sve državne apetite. Danima se prate pokušaji Mosta da sastavi veliku koaliciju i ismijavaju afirmativni odgovori HDZ-a i SDP-a na postavljena pitanja. Obje su se stranke lako mogle složiti s prijedlozima Mosta iz jednostavnog razloga što se ni ta grupacija nije dotaknula najvažnijih pitanja. Koliko god to bilo politički škakljivo pitanje, ukidanje sedam ili deset županija nije nikakav problem ni za ljude koji tamo rade jer će ih prebaciti u gradove ili regije, no rezanje mirovina, socijalnih naknada ili otpuštanje 30 tisuća ljudi s državnih jasli ima drugu težinu, a mi idemo ususret vremenima u kojima će upravo takvi rezovi postati manje zlo od dva zla koji se nude.

>> Zdenko Adrović novi direktor HUB-a

>> Udruga Franak najavljuje prosvjed i prijave protiv banaka

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

DA
dangebandi
19:01 05.12.2015.

So what, prebacit sve račune 240.000 uhljeba u hrvatsku banku i prekinut sve transakcije kroz strane banke u Hrvatskoj. Država nek ne plaća račune nikome ko nema račun u Hrvatskoj banci. Pa nedajte pare! I bolje.

DA
dangebandi
19:02 05.12.2015.

I penzije stopirat kroz strane banke ako treba.

CH
chupakabra
20:50 05.12.2015.

a vi lijepo onda primite svečano od nove vlade porez na aktivu pa financirajte sami sebe!