Europska unija želi postati svjetsko središte fuzijske energije i pripadnih tehnologija, a fuzija zauzima važno mjesto u energetskoj strategiji EU za idućih 30 godina. Činjenica da se najvažniji europski znanstveni skup o fuziji, energiji budućnosti, na koji dolazi oko stotinu vodećih stručnjaka za istraživanje fuzije održava od nedjelje do srijede u Splitu u organizaciji Instituta Ruđer Bošković i splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje nije zanemarivo. Kada se govori o fuziji, Hrvatska je, kaže Tonči Tadić, koordinator Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice i član Znanstvenog-tehničkog odbora (STC) EURATOM-a, uskočila u jureći vlak nakon ulaska u EU. A s obzirom na sve, i dobro se pozicionirala u europskom istraživačkom konzorciju EUROfusion, u čija istraživanja EU ulaže 850 milijuna eura u idućih 5 godina. Ali može bolje.
– U Hrvatskoj imamo dvoje studenata koji rade doktorat na temama u vezi s fuzijom, ali financira ih EUROfusion. Trebali bismo imati najmanje deset fuzijskih doktoranada i trebali bismo sudjelovati u eksperimentima i radu na ostalim fuzijskim uređajima u Europi. Cilj je stvoriti novu generaciju znanstvenika koji će raditi na ITER-u, prvom svjetskom fuzijskom reaktoru – kaže Tadić.
Osim toga, Hrvatska mora angažirati i svoje gospodarstvo. Europska agencija Fuzija za energiju koordinira nastup europskih tvrtki na gradnji ITERA, najskupljeg eksperimenta na svijetu od 13 milijardi eura. Polovicu daje EU i taj novac treba povući.
Fuzija je sveti gral energetike. Istraživanja na njoj u punom su jeku. Možda ne bi bilo loše da o tome i najnovijim vijestima s tog područja malo informirate čitatelje umjesto raznih članaka o seksu i najnovijim izdanjima raznih pjevačica i glumica.