Protiv nasilja

Nasilje treba osuditi, šutjeti ne znači spriječiti tragediju

Foto: Marijan Susenj/PIXSELL
Nasilje treba osuditi, šutjeti ne znači spriječiti tragediju
22.11.2010.
u 12:15
Žrtve moraju znati da nisu same i da se imaju kome obratiti, a drugi shvatiti da su možda prestrašene same prijaviti nasilnike, kaže policijska službenica
Pogledaj originalni članak

U sklopu kampanje Živim život bez nasilja, projekta MUP-a i UN-a, koprivnički su srednjoškolci debatirali na temu – Treba li prijaviti nasilje u obitelji. Afirmacijska i negacijska grupa zauzela su različita mišljenja, no složili su se u zakazivanju nadležnih institucija u pojedinim slučajevima.

– Nameće se pitanje može li državna institucija utjecati na pojedinca, ući u srž problema i dušu čovjeka te na taj način spriječiti nasilje – kazao je Filip Seđek, zagovarajući stav negacijske grupe.

Afirmacijska je pak grupa istaknula važnost institucija i medija koji bi mogli utjecati na smanjenje nasilja, na način da se više govori o mogućnostima zaštite od nasilja.

Premale kazne

– Pogledajte slučaj Luke Ritza. Njegova je smrt sve šokirala i sada se pod njegovim imenom vodi kampanja protiv nasilja i o tome se javno progovara. No kazne za počinitelje su premale, a baš se na taj način trebalo nasilnike naveti na razmišljanje – kazala je Dora Bračko iz afirmacijske grupe.

Njihovi su pak protivnici zaključili da nasilje u obitelji nije u porastu, već da se sada o tome više govori i piše. No, afirmatori su pak istaknuli da nasilje treba prijaviti da ne bi došlo do tragičnih slučajeva te da o tome treba govoriti. Tijekom 2009 godine u PU koprivničko-križevačkoj prijavljeno je 594 počinitelja nasilja, a u prvih deset mjeseci ove godine evidentirano je 506 osoba.

Crne brojke

– Ne mogu reći da nasilje raste. Brojka je uglavnom ista. No tamna brojka je tri puta veća, a to je ono što se ne prijavljuje – kazala je Maja Vrbek, policijske službenica za maloljetničku delinkvenciju u Koprivnici.

Napomenula je da cilj kampanje, u koju su uključeni osnovnoškolci i srednjoškolci senzibilizirati javnost da prijavljuje nasilje.

– Žrtve moraju znati da nisu same i da se imaju kome obratiti, a drugi shvatiti da su možda prestrašene ili nemoćne da same prijave nasilje – kazala je M. Vrbek

Prema njezinim riječima 70 posto počinitelja nasilja su muškarci. Visok postotak, dakle, otpada i na žene.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.