Unatoč obećanju

Nastavnici prirodoslovlja neće moći predavati biologiju

Foto: Matija Topolovec/Pixsell
Nastavnici prirodoslovlja neće moći predavati biologiju
15.02.2016.
u 19:00
Problema će s izvođenjem informatike u budućnosti imati oni koji su diplomirali fiziku i tehničku kulturu s informatikom u Osijeku
Pogledaj originalni članak

Prijedlog pravilnika kojim se precizira koju vrstu obrazovanja moraju imati nastavnici koji predaju određeni predmet, a koji se trenutačno nalazi u javnoj raspravi, izazvao je pravu buru među dijelom prosvjetara. Najogorčeniji su  učitelji koji su razrednu nastavu završili s pojačanim predmetom, primjerice pojačanim prirodoslovljem ili povijesti.

Oni su do sada mogli predavati povijest ili prirodu i biologiju, no prema novom prijedlogu to ubuduće neće biti moguće. Posebno su ogorčeni učitelji s pojačanim prirodoslovljem kojime je bivši ministar obrazovanja prof. dr. Vedran Mornar, kad se o tome počelo govoriti, javno na upit novinara, obećao da će oni i u budućnosti imati pravo predavati prirodu i biologiju. No, nije tako.  

– Predstavnici ministarstva rekli su nam da će učitelji s pojačanim prirodoslovljem biti uključeni u pravilnik i da će im biti omogućeno izvođenje nastave prirode i biologije. Ne znamo gdje je nestala biologija od 20. listopada prošle do 25. siječnja ove godine – kažu Ana Rumek i Kristina Vrabec, učiteljice s pojačanim prirodoslovljem.

U ništa boljoj poziciji nisu ni učitelji s pojačanim predmetom povijest te oni koji su na Sveučilištu u Osijeku diplomirali fiziku i tehničku kulturu s informatikom.

– Taj se smjer više ne spominje, a u Slavoniji je velik broj nastavnika koji su ga završili –  upozorava Domagoj Bujadinović.•

>> Promjene pravilnika sačuvat će tisuću radnih mjesta nastavnika

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

PR
Prirodoslovci
14:43 16.02.2016.

Ako netko ne razumije što obuhvaća prirodoslovlje, nije niti kompetentan da raspravlja o istom. Žalosno je da mnogi učitelji razredne nastave s pojačanim predmetom prirodoslovlje, koji zdušno već godinama rade i trude se, moraju dokazivati svoju kompetentnost koja im je dana po završetku studija i stjecanjem diplome. Ništa nije sporno, dobili smo svoje diplome i naš program predavanja na fakultetu nije neka usputna izmišljotina, već program odobren od strane MZOS, prema tome, o čemu pričamo? Zamislite da sad, odjednom, sve one ljude koji rade već godinama na mjestima nastavnika prirode i biologije "okrivimo" da su nekompetentni i da ne mogu raditi? Molim vas lijepo, a do sada su bili kompetentni...Odjednom su dobili amneziju i više ne znaju svoj posao?????Žalosno, a mi smo kao, Hrvatska - zemlja znanja????Učitelje se omalovažava i uvjerava se i njih, pa i širu javnost, da su nekompetentni i da svoj posao ne mogu više raditi....Gadi mi se ova percepcija i pokušaj oduzimanja stečenog zvanja...Grozno!Pustite da nas da radimo ono za što smo se školovali i u čemu smo uspješni! Pustite nas da i dalje podučavamo prirodu i biologiju!

HA
Halofit
08:30 16.02.2016.

Prirodoslovlje nije jasno samo onima koji nisu dovoljno informirani. Problem je nastao jer su MZOS i Nacionalno vijece za znanost,visoko obrazovanje i tehnoloski razvoj donijeli odluku o ovakvom akademskom nazivu zvanja. Studenti su se skolovali za prirodu i biologiju sto je vidljivo iz Dopusnica fakulteta i popisa kolegija u indeksu. Uzmite u obzir da je zadnji student u ovaj program upisan 2003.. Stavite se u poziciju da se skolujete, diplomirate, zaposlite i nakon 10 godina vam netko odluci uzeti zvanje i posao. Ovo je bezobrazluk i javni linc na ljude koji vec godinama marljivo, kvalitetno i savjesno rade te ulazu u svoja usavrsavanja. Sramota!

DH
dalibor.hren
19:40 15.02.2016.

Prirodoslovlje je nejasno. Po nazivu predmeta učitelj bi mogao predavati prirodu, biologiju, kemiju, matematiku i fiziku. Povijest je jasna isto kao i likovna kultura, glazbena kultura, matematika, hrvatski jezik, strani jezik...