Unatoč primirju između ukrajinskih vladinih snaga i pro-ruskih separatista uglavnom u istočnoj Ukrajini, Kijev je optužio pobunjenike da ga sporadično krše tijekom noći u blizini luke Mariupol.
Prekid vatre, koji je stupio na snagu u petak navečer, dio je mirovnog plana za završetak pet mjeseci sukoba u Ukrajini. Izaslanik za ljudska prava Ujedinjenih naroda izjavio je u ponedjeljak da je ubijeno više od 3.000 ljudi u najoštrijem sukobu između Rusije i Zapada još od hladnog rata.
Plan predviđa razmjenu zarobljenika, viši separatistički vođa izjavio je da pobunjenici očekuju razmjene u srijedu. "Primirje će se nastojati održati iako je još uvijek na klimavim nogama", rekao je predstavnik Švicarske Thomas Greminger i trenutačni predsjednik OESS-a. OESS ima oko 250 promatrača raspoređenih u Ukrajini.
Mariupol, luka na Azovskome moru u blizini ruske granice, od vitalne je važnosti za ukrajinski izvoz čeklika. .
Područje istočno od luke Mariupol bilo je poprište žestoke borbe prije primirja, ali i za vrijeme primirja do subote navečer kada je u granatiranju poginula žena, a četiri osobe su ozlijeđene.
I pobunjenici i ukrajinski vojnici inzistiraju na poštivanju primirja, no međusobno se optužuju za njegovo kršenje.
Normalno da je na klimavim nogama kada privatnim vojnim postrojbama kojim naredjuju oligarsi a ne drzavno rukovodstvo ne odgovara primirje, njihov posao je rat, a kada je primirje oni su nezaposleni.