Energy Market Forum (EMF) inicijativa je Poslovnog dnevnika i ujedno jedina domaća stručno-izložbena manifestacija posvećena isključivo tematici funkcioniranja tržišta energije. EMF je prvi put održan 2013. godine, a u međuvremenu se etablirao u jednu od središnjih platformi za susret vodećih kompanija domaćeg i regionalnog energetskog tržišta, kao i predstavnika nadležnih regulatornih tijela, znanstvene zajednice te državnih institucija. Ove će se godine, 27. rujna u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, EMF održati po četvrti put.
Valja napomenuti da se EMF smatra i mjestom redovitog dijaloga domaćih tržišnih igrača, neovisnih stručnjaka i uglednih eksperata koji raspravljaju o razvoju domaćeg i regionalnog energetskog tržišta i mogućim rješenjima tih problema. Proteklih su godina obrađene mnoge važne teme iz sektora energetike, od konkurentnosti, potencijalnih rizika i specifikacija najavljenih promjena, dok je posebna pažnja posvećena i odnosu europskog tržišta električne energije i lokalnih gospodarskih te socijalnih uvjeta.
I ove će godine veliki broj stručnjaka odgovoriti na važna pitanja poput je li vrijeme za proces otvaranja tržišta opskrbe plinom za kućanstva te jesu li hrvatski opskrbljivači i distributeri u stanju odgovoriti na tehničke aspekte ovog procesa, zatim imaju li električna vozila smisla uz globalno prevladavajući udio elektrana na fosilna goriva, mogu li alternativni opskrbljivači u budućnosti očekivati veći dio tržišnog kolača te brojna druga.
Teme koje će se obrađivati na četvrtom EMF-u stavljaju fokus na činjenicu da će, nakon jakog ciklusa liberalizacije hrvatskog tržišta energije tijekom proteklih godina, razvoj industrije u narednom periodu biti usmjeren ka stvaranju jedinstvenog regionalnog tržišta i konačne liberalizacije tržišta plina. Iako su tehničko-logistički preduvjeti za to izgrađeni odavno, puno uključenje Hrvatske u regionalno elektroenergetsko tržište postignuto je ove godine početkom rada nacionalne burze električne energije u Zagrebu.
Zahvaljujući toj instituciji, otvorila se mogućnost aktivnog trgovanja električnom energijom u Hrvatskoj, ali i njezinim nišnim i specijalnim derivacijskim proizvodima, što će dugoročno rezultirati stvaranjem još jasnijih kriterija određivanja cijena energije na unutarnjem tržištu. Dodatna dinamizacija očekuje se u plinskom sektoru gdje se odvijaju posljednje pripreme za potpunu liberalizaciju tržišta od sljedeće godine.
Svijetle perspektive ovog segmenta otvaraju se i uslijed povoljnih geopolitičkih okolnosti, koje bi trebale rezultirati realizacijom projekta LNG terminala, Jadransko-jonskog plinovoda, ali i rastom domaće proizvodnje plina. Nužnom izgradnjom dodatne infrastrukture stvorit će se okolnosti u kojima će se i djelovanje aktera na tržištu energije znatno promijeniti.
Dugoročno visoku konkurentnost imat će samo one tvrtke koje uspiju maksimalno iskoristiti sve benefite funkcionirajućeg regionalnog tržišta, koristeći sinergiju i fleksibilnost koje nudi simultano poslovanje na više nacionalnih tržišta. Da bi se postigli željeni pozitivni efekti, bit će nužno uložiti značajne napore u standardizaciju regulativnog okvira, gradnju fizičke infrastrukture, ali i razvoj novih poslovnih modela, te edukaciju potrošača.
Kako biste osigurali svoje mjesto na konferenciji, prijavite se već danas putem linka.