NIČIJA ZEMLJA Korov prekrio plodnu zemlju

Natječajima će se seljaku omogućiti jeftinija zemlja

21.11.2008.
u 15:58
Pogledaj originalni članak

Od ukupno približno 165.000 hektara poljoprivrednog zemljišta na poluotoku, čak je 60-ak posto zapuštena, nerijetko i napuštena, zemlja. To bogatstvo propada, a sve ga češće nema tko ni obrađivati. Propadaju pašnjaci, livade, oranice vrtovi, ali i stari maslinici. Regija koja se diči svojim maslinovim uljem ima i oko 100.000 zapuštenih maslina, najviše u južnoj Istri, Balama, Vodnjanu, Ližnjanu, Štinjanu...Istarski su vinogradi počeli propadati još od 1947., kada su vinogradi pretvarani u oranice. Zbog toga je, od nekadašnjih 12.700 hektara danas u Istri približno 5000 hektara vinograda.

Zapuštena ili napuštena zemlja samo je djelomično državna (oko 46.000 hektara), a većinom je (oko 120.000 hektara) u privatnom vlasništvu. Ne obrađuje se i zbog vitalnog tržišta nekretnina na poluotoku. Vlasnici, naime, nerijetko čekaju prostorne planove općina i gradova te moguću prenamjenu zemljišta u građevinsko.

Zbog takvih očekivanja i cijena poljoprivrednog zemljišta ponekad doseže vrtoglave iznose. Još prije desetak godina u Fažani je prodano poljoprivredno zemljište po milijun kuna za hektar! Dobroj cijeni, možda i zbog navale golfera, nadaju se vlasnici zemlje i sljedećih godina, pa im korov i drača ne smetaju.

Kazne su bile neustavne
- Prema zakonu iz 2001. kazne su bile 2000 kuna za hektar neobrađene i zapuštene zemlje. Međutim, Ustavni sud je to proglasio neustavnim. Sada se čeka novi zakon, koji će, nadamo se, uvesti penale za neobrađeno zemljište. Više je, naravno, zapuštena privatna zemlja jer ni agrarna politika koja je pogodovala uvozu nije išla u korist domaćim poljoprivrednicima - priča Milan Antolović, pročelnik županijskog Odjela za poljoprivredu. To je istinito, ali bližim istini čini čekanje pogodnog trenutka za trgovinu.

Zakup umjesto prodaje
Državnog je poljoprivrednog zemljišta u Istri prodano relativno malo. U 11 godina prodano je samo 1500 hektara državnog zemljišta. - Zbog složenog postupka, jer se za svaki natječaj morala tražiti suglasnost ministarstva, prodaja je stala. Ljudi su čekali godinama odgovor. Sada je namjera da se zemlja više ne nudi na prodaju nego u zakup.

Sljedeće će godine proraditi i agencija za poljoprivredno zemljište koja će pročešljati stanje na terenu. Ako vlasnik ne obrađuje zemlju godinu dana, agencija će moći zemlju dalje davati u zakup - kaže Antolović. Čini se da je korovu odzvonilo barem do 2010.godine za državno zemljište. Privatna će zemlja i dalje čekati da umjesto maslina na njoj narastu euri. Poljoprivredno zemljište uz more nekoliko je puta skuplje od građevinskog u selima središnje Istre.

Pogledajte na vecernji.hr