Zagrebački računalni savez

Natjecanja u programiranju za sve uzraste, od razredne nastave do srednjoškolaca

Foto: PR FOTO
Natjecanja u programiranju za sve uzraste, od razredne nastave do srednjoškolaca
27.05.2016.
u 14:59
Zagrebački računalni savez organizira vlastita natjecanja već od šk. god. 2003/04, a osim zagrepčana, u natjecanjima redovito sudjeluju i učenici iz drugih gradova
Pogledaj originalni članak

Daroviti učenici se vole natjecati i skloni su izvanškolskim aktivnostima. Vesele ih sve dodatne mogućnosti za vlastito usavršavanje, dovoljno im je samo pružiti dobru informaciju i pustiti ih da u dogovoru s roditeljima sami odluče ...

Programerska natjecanja u organizaciji Zagrebačkog računalnog saveza imaju već dugu i neprekinutu trinaest godišnju povijest. Za učenike osnovnih i srednjih škola, natjecanja su započela od školske godine 2003/04, tako da će s jeseni ući u svoju četrnaestu (14.) sezonu. Vrijeme leti, tadašnji srednjoškolci i stariji osnovci, kao natjecatelj na računalu br. 2 Ivo Sluganović, danas su već u svijetu rada, no njihova učenička postignuća itekako se pamte.

Foto: PR FOTO

Neki tadašnji najbolji srednjoškolci, danas već imaju prestižne poslovne karijere. Istaknimo samo neke, Luka Donđivić i Davor Prugovečki su u Hrvatskoj, a Luka Kalinovčić i Lovro Pužar u Google-u i Facebook-u. I najbolji tadašnji osnovci imaju svoju priču. Goran Žužić, učeći od Luke i Lovre, postao je naš najbolji olimpijac i sada je na doktorskom studiju u SAD-u. U prvom natjecanju je kao učenik 1. razreda srednje škole sudjelovao i Alen Sumina, sadašnji čelnik tvrtke "Nanobit d.o.o.", dobitnika prestižne nagrade EY Poduzetnik godine, koji je već tada pokazivao inženjersko poduzetničku "žicu", i kao "Ruđerovac" nije snažnije ulazio u natjecateljsko programiranje. Zanimljivo je da se upravo Nanobit d.o.o. se prvi uključio u donatorski lanac ZRSObit.

I po šest natjecanja godišnje

Natjecanja za osnovce održavala su se u zasebnim ligama. Organizirale su se lige za programski jezik Logo, u prvim godinama bio je to PC Logo, a već od 2005/06 uvedene su njegove naprednije inačice MSW i FMS Logo. Osim Logo liga za mlađe i starije osnovce, zasebno su se pripremale i održavale programerske lige u području BASIC/Pascal, koje su vremenom prerasle lige kojima dominiraju programski jezici C/C++ i Python. I u ovom području učenici su se natjecali u odvojenim ligama za dvije uzrastne kategorije, za mlađe i starije osnovce.

Foto: PR FOTO

Srednoškolci su pak imali jedno programersko područje i dvije uzrastne kategorije, a od 2005. uvedena su i zasebna natjecanja, programerske Logo lige "MINI.vijuga" za učenike razredne nastave.

Godišnje se tako znalo održati i po šest odvojenih liga. Stoga i nije čudno što su ukupno održali 76 natjecanja s više od 444 programerska ogleda ili utakmice i preko 2088 autorskih zadataka.

Osim toga uveli su i male programerske olimpijade za učenike razredne nastave te povremena natjecanja u sklopu ljetnih kampova i priprema za natjecanja.

Natjecanja održavali na FER-u i u željezničkoj modelarnici

S promjenama ukupnih okolnosti u kojima se radilo, mijenjali su se i uvjeti u kojima su se održavala natjecanja. Tako je nakon nekoliko odličnih godina "provedenih" na Fakultetu elektrotehnike i računalstva, s godinama krize došlo do promjena, nakon čega su se natjecanja odvijala ili putem Interneta, ili u Ilici 53 uz korištenje prostora male željezničke modelarnice.

Foto: PR FOTO

Najbolji osnovnoškolski natjecatelj u povijesti, Ivica Kičić, na FER-u je provodio po dvanaest sati natječući se u svim programskim jezicima i sa svim uzrastnim skupinama

U ZRS-ovim natjecanjima sudjelovale su stotine i stotine programerskih zaljubljenika. Njihova imena, u promotivnoj knjižici uz izdanje pjesme "Programeri luduju", simbolički uokviruju ZRSov rad u proteklih sedamnaest godina.

Foto: PR FOTO

MI plešemo - spot o programerskim natjecanjima

Na Dan Grada Zagreba, 31.5. 2014., i u očekivanju natjecanja kojim je započelo novih deset natjecateljskih godina, savez je svome gradu poklonio spot o programerskim natjecanjima. U spotu se pojavljuju svi najbolji hrvatski programeri, od Luke Kalinovčića i Lovre Pužara, prvih olimpijskih zlatnika, pa sve do najsvježijih osvajača olimpijskih medalja i najboljih natjecatelja u državi svih generacija. Skladbu "Mi plešemo" umjetnički prečistog "Prljavog kazališta", izvode daroviti programeri na ljetnom kampu, a vokal pripada Antunu Razumu,koji lijepo pjeva i glumi plesača u borovoj šumici i reže tortu na slici dolje, a osvojio je i programersko srebro na olimpijadi.

Foto: PR FOTO

Osim toga u spotu je predstavljen i novi format natjecanja, s tri razine kvalitete. Prva razina je MINI, za razrednu nastavu, zatim AVVENIRE, za osnovce (one koji dolaze u olimpijsko povećalo) i MASTERS, za one koji već jesu olimpijski kandidati, za srednjoškolce. Ujedno je i predstavljeno novo natjecanje za dodatno poticanje programiranja "pAkcelerator".

U spotu se pojavljuju i doajen hrvatskog obrazovne informatike, Branimir pl. Makanec, počasni predsjednik ZRS-a, koji je programiranje uvodio u škole prije više od 50 godina.

Foto: PR FOTO

U novom prostoru natjecanja će biti prava uživancija

Natjecanja su godinama održavali u različitim uvjetima, selili i pripremali i raspremali mnoštvo računala i zimi i ljeti, i ništa im nije bilo teško. Ipak, čini se da dolazi vrijeme da se konačno skrase u jednom prostoru. Da održavaju radionice, natjecanja i vježbe te pripreme za natjecanja uvijek u istim i pouzdanim uvjetima, uz pomoć vlastitih inovativnih rješenja koja spremno čekaju useljenje.

Pred ZRS-om je dosad najteži zadatak kojeg u naslovnoj fotografiji simbolizira maskota specijalnog, BONUS CASE zadatka. Taj, najteži zadatak u "MASTERS" natjecanju za srednjoškolce, natjecatelji mogu izabrati ili ne. Poput mnogih najboljih natjecatelja i ZRS-ovci su izabrali upravo taj najteži zadatak.

"Lupamo petama za taj trenutak. Godinama...", rekao nam je u šali tajnik saveza.

Želja im je ujediniti domovinsku i iseljenu hrvatsku na svojem projektu uređenja i opremanja centra izvrsnosti.

Njihova borba za hrvatsku darovitost traje sedamnaest godina.

Pomozite im.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr