Kolumna

NATO je mrtav, ali Europa ima još veći problem

Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS/PIXSELL
NATO summit u Londonu
Foto: KEVIN LAMARQUE/REUTERS/PIXSELL
NATO summit u Londonu
Foto: Reuters/PIXSELL
NATO summit
Foto: Reuters/PIXSELL
NATO summit
05.12.2019.
u 12:54
Trump priželjkuje raspad Europe, pa ne može shvatiti ni zašto bi SAD branio Europu
Pogledaj originalni članak

Glavni tajnik NATO saveza Jens Stoltenberg tvrdio je jučer da taj savez nije ni u kakvoj krizi te da Amerika i Europa surađuju bolje nego ikad. Mimoilaženja među članicama, po njegovim riječima, nisu nikakva novost. O tome svjedoči američka intervencija u Iraku 2003., kada su europske članice okrenule leđa Amerikancima, ali i još davnija Sueska kriza 1956., kada su pak Amerikanci okrenuli leđa Britancima i Francuzima.

Stoltenbergove fraze o “jedinstvu” i “agilnosti” NATO saveza, baš kao i floskule hrvatskih čelnika o NATO-u kao “kišobranu kolektivne sigurnosti”, možemo možda i razumjeti, premda u ovom trenutku nikakva frazeologija ne može prikriti ni ublažiti činjenicu da NATO trenutačno proživljava najveću krizu od svog osnutka. Ova je kriza drukčija od prošlih kriza, koje su povremeno izbijale zbog suprotstavljenih strateških interesa članica, ali njih je i dalje povezivala zajednička ideja transatlantskog prostora, odnosno onoga što podrazumijevamo pod Zapadom. Bio je to prostor slobode i demokracije (iako to nije smetalo savezu da u svojim redovima ima i vojne diktature), što je NATO trebao obraniti.

Sadašnja kriza NATO-a, međutim, dublja je i razornija, jer se pokazalo da aktualni američki predsjednik – a njegova riječ u NATO-u, unatoč formalnoj ravnopravnosti članica, ima najveću težinu – više ne dijeli ideju transatlantskog savezništva, a ni demokracije, koju su baštinili svi njegovi prethodnici od Drugog svjetskog rata. I ujedinjena Europa nastala je i razvijala se upravo u okviru te ideje. Aktualna kriza NATO-a zato nije kriza zbog neravnopravne podjele troškova, kako se to pokušava prikazati, jer je i u vrijeme Obame američka strana žestoko kritizirala europske članice zbog premalog izdvajanja za vojsku. Trumpa kod NATO-a smeta nešto drugo. On priželjkuje raspad Europe, pa ne može shvatiti ni zašto bi Amerikanci branili Europu. Zato nitko ozbiljan u Europi više ne vjeruje da bi američki predsjednik poštovao Članak 5., što je Trump i sam priznao. NATO je, dakle, itekako mrtav, ali Europa ima još veći problem: u ovom trenutku nema drugog izbora. 

>> Pogledajte i ovaj video: Ideja europske vojske

FINSKI MINISTAR ZABRINUT

'Rusija neće stati ni nakon Ukrajine': Stiglo upozorenje za zemlje NATO-a, opasnost prijeti i od ovih saveznika

Predstavljajući pregled vojske nordijske zemlje, Hakkanen je rekao da smatra dugoročnim rizikom suradnju Rusije sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom. "Rusija će, zajedno sa svojim saveznicima, ostati opasan akter u Europi čak i nakon rata u Ukrajini i ne možemo isključiti mogućnost da će (oni) prijetiti europskim zemljama upotrebom vojne sile", rekao je Hakkanen.

BEZ DLAKE NA JEZIKU O AFERAMA

Pavle Kalinić o Jelaviću, Kekin i pljački Hrvatske: Zagreb se raspada, tim putem ide i Europa

- Empire State Building u New Yorku je napravljen u godinu dana, a Zagreb ne može most obnoviti za tri godine. Kada treba biti član civilne zaštite, onda to nikome vjera ne dozvoljava, isti kao kada su dolazili pozivi iz ZNG-a, kad je počeo rat, a onda su mame i tate uzele telefon. Pa su malo nazvali, pa je bilo anemije i puno onih koji su baš u tom trenutku otišli u diplomaciju. I Vukovar je najgora stvar, grad heroj, iako smo ga izgubili, ali u prvom redu stoje dezerteri iz 91, a iza njih stoje branitelj,, rekao je Kalinić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

PR
prajdali100
22:45 05.12.2019.

Samo su interesi vječni ! Gospon novinar, za tvoju informaciju NATO nije mrtav niti će biti.Znaš li zašto ? Zato što strah čuda čini.

IT
I-To
19:33 05.12.2019.

Žele ga oni koji imaju velike u Nato dugove kao FR.BRD.BELGIJA.