Hrvatska je, prema najnovijim podacima NATO-a o obrambenim izdvajanjima država članica iz ožujka 2019. godine, svrstana na 10. mjesto među 28 članica Saveza (za Makedoniju nema podatka). Ukupna obrambena izdvajanja Hrvatske za 2018., prema tim podacima, iznose 1,71 posto BDP-a.
Još donedavno RH je na toj ljestvici obrambenih izdvajanja bila 16., a izdvajala je 1,3% BDP-a, dakle bila je u donjoj polovini liste. To što se podigla za šest mjesta ne znači da je to rezultat znatnog povećanja vojnog proračuna, koji inače i jest veći, nego stoga što je Hrvatska napokon počela svoj udjel u vojnim troškovima računati poput ostalih zemalja članica.
>>Cijelu priću pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od petka ili u našem e-izdanju
U novom broju donosimo i sljedeće teme:
>>Novi obračun cijena energenata: Od travnja plin za kućanstva skuplji 6,9 posto
>>Šuker se dogovorio s Bandićem: Nacionalni stadion gradit će se u Blatu
>>Zoran Horina: Ljudi bježe od nas, a pojma nemaju o kakvom je psu riječ
Loš vic! Nikakve mirovine nitko ne uračunava u vojni proračun. Nakon prošlogodišnje propasti nabave aviona pri čemu je ostalo 350 milijuna kuna Hrvatska realno troši oko 1,21%bdpa. Napisati tendeciozan naslov da Hrvatska troši više od Njemačke je navlakuša za neznalice i u razini najprizemnijih udba-nkvd montaža a ne ozbiljnog novinarstva. Hrvatska troši 650 milijuna eura što je dno za iole ozbiljnije potrebe vojske a Njemačka 35 milijardi eura što je opet premalo i za Njemačke mogućnosti ali opet dovoljno za vojsku od 200 000ljudi.