NATO-ova misija u Kabulu svaki mjesec potroši oko 3,2 milijuna kuna na tiskanje 800.000 primjeraka novina Sada-e Azadi (Glas slobode) koje afganistanski trgovci i ugostitelji rabe za umatanje slatkiša, kebaba i ostale hrane. Novine koje su se u propagandne svrhe trebale besplatno dijeliti narodu Afganistana i promicati politiku miroljubiva suživota pripadnici mirovnih snaga prodaju na kilogram trgovcima za umatanje robe, tvrdi londonski The Times.
– Te se novine tiskaju na najkvalitetnijem bijelom papiru koji dobro upija masnoću. Jedan kilogram novina stoji samo 20 afgana (oko dvije kune). U Afganistanu ne možete naći bolji papir za umatanje – izjavio je za The Times Ahmad Farid, vlasnik kebabdžinice u Kabulu. Svaki list novina Farid iskida u veći broj vrpca veličine lepinje u koju stavlja kebab. Glas slobode također je dobar za umatanje baklava i ostalih kolača natopljenih šećerom.
Novine koje izlaze dva puta na mjesec trebale bi se distribuirati besplatno uz pomoć samostojećih žutih kutija postavljenih na više mjesta u Kabulu.
Većina je kutija prazna jer prema tvrdnjama afganistanskih trgovaca vojnici NATO-a zaduženi za distribuciju ne trude se puniti kutije, nego novine izravno na veletržnici prodaju na kilogram.
Dvotjednik koji izlazi na engleskom, paštu i jeziku dari izdaje medijski tim ISAF-a. Nakon otkrića o nezakonitoj preprodaji novina NATO je službeno najavio da će napraviti reviziju distribucije.
Međutim, izvori bliski ISAF-u izjavili su za The Times “da je gotovo nemoguće ustanoviti tko i kako prodaje novine”.
NATO troši 3,2 milijuna kuna na novine u koje trgovci umataju kebab
Ova brigada je trebala promijeniti rat, a postali su simbol vojnog debakla: 'Oni su žrtve PR projekta Zelenskog'
Ukrajinska 155. oklopna brigada trebala je predstavljati vrhunac zapadne obuke i reforme ukrajinskih borbenih jedinica. No, stvarnost se pokazala suprotnom: od osnutka u proljeće/ljeto 2024., brigada je postala sinonim za kaos, piše njemački list Welt.
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Pa sad... kebab jest masan (od loja zapravo) i nije ga zgodno držati u ruci već je dobro imati nekakav papir. Tako da...