Posljednjih dana u BiH traje žestoka kampanja plakatima i masovna medijska promidžba popisa pučanstva. Prerasta to u grčevitu političku borbu predstavnika triju naroda oko udjela u ukupnom broju pučanstva, čime će se nastojati promijeniti i njihov utjecaj u vlasti.
Oštra kampanja
Po daytonskoj formuli, tri naroda u BiH imaju onoliko vlasti koliko ih je bilo po popisu 1991. godine. Izmjena te formule mogla bi dovesti i do novih nesporazuma. Katolička crkva i institucije, među kojima je i Državni ured za odnose s Hrvatima izvan RH, pozivaju na masovnu mobilizaciju Hrvata podrijetlom iz BiH. Još agresivniju kampanju provode bošnjačke organizacije, među kojima je i Islamska zajednica u dijaspori diljem svijeta, a cilj im je da taj narod bude "temeljni", s više od 50 posto. Najveća hrvatska dijaspora iz BiH nalazi se u Hrvatskoj. Vlasti u Zagrebu tvrde da ne postoji bojazan da se svi oni prijave u BiH i da neće izgubiti status.
Dovoljno javiti podatke
Naime, podaci u popisu su tajni, a po propisima u BiH popisivač ne može tražiti bilo kakav dokument kada popisuje osobe. Iz više nevladinih organizacija pozivaju sve one koji se žele popisati, kako Hrvati u BiH ne bi postali manjina, da dostave svojoj rodbini telefonski ili mailom ime, ime roditelja, prezime, zatim matični broj (JMB) ili datum rođenja te mjesto rođenja, mjesto stanovanja majke u vrijeme rođenja, podatke o zaposlenju, završenoj školi... Pozivaju i da se osobe ne popisuju online ispunjavajući obrasce jer na taj način ne ulaze u ukupan zbroj domicilnih. Popis traje od 1. do 15. listopada.