Kolumna

Ne bi bilo dobro da Rushdie dobije Nobela u godini kada je preživio atentat

Foto: Roses Nicolas/ABACA/ABACA
Ne bi bilo dobro da Rushdie dobije Nobela u godini kada je preživio atentat
22.08.2022.
u 21:07
Kada je bjesnio rat u Bosni i Hercegovini, Rushdie je pisao zapažene eseje u kojima se stavio na stranu Sarajeva i BiH, i to prema uzoru na američku intelektualku Susan Sontag. Handke je bio na potpuno drugoj, Miloševićevoj strani, i to vrlo ustrajno i tvrdoglavo, što je, čini se, honorirano i Nobelom jer je u svojim djelima taj austrijski pisac, kojem je majka bila koruška Slovenka, otvoreno pisao o svojim putovanjima po Srbiji, braneći srpsku istinu o ratu u Bosni i Hercegovini, a time i u Hrvatskoj. Sada se u nekim medijskim zapisima navodi da se Rushdieju smiješi ovogodišnja Nobelova nagrada za književnost, kako bi mu se i na taj način iskazala podrška. Naravno, bila bi to potpuno kriva poruka iz Stockholma.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.

Ključne riječi


Komentari 3

PR
prokurator
22:50 22.08.2022.

slučaj sa handkeom pokazuje koliko je današnji nobel pojeftinio. prije 50ak godina, nobela za književnost je trebao dobiti jorge luis borges, ali zbog sastanka koji je svojedobno održao sa faš. diktatorom juanom peronom, nobelova komisija ga je prekrižila. tako je trebalo biti i sa handkeom.

GE
geler203
07:38 23.08.2022.

Hoće li pokret "black lives matter" isto dobiti Nobelovu nagradu?

XA
xaron
21:39 22.08.2022.

…Rushdi je bio na strani Sarajeva ( muslimana ) a Handke je bio na strani Miloševića ( Srba)…Zanimljivo, NIKO nije bio na strani Hrvata, a mi se uporno svrstavamo na nečiju stranu.