Dobro je da Hrvatska kao članica Europske unije u pregovorima koje EU započinje sa Srbijom naglašava stav da se Beograd ne može ponašati kao “Haag poslije Haaga”.
Zakonom kojim Srbija pokušava proširiti svoju nadležnost za suđenje za ratne zločine i izvan svojih državnih granica, na područja svih bivših socijalističkih republika SFRJ, službeni Beograd pokušava postati upravo to – ekvivalent Haaškog tribunala nakon što je on završio s radom. Srbija na to nema pravo, a Hrvatska ima pravo kao članica EU, u koji Srbija želi ući, naglašavati ovaj problem i inzistirati na tome da ga Beograd promijeni.
Ministarstvo pravosuđa RH zatražilo je od Ministarstva vanjskih i europskih poslova da u Vijeću EU u Bruxellesu izrazi takav hrvatski stav. No, ako ga je na zatvorenim sastancima i izrazila, ministrica Vesna Pusić nije ga kasnije i javno obznanila u izjavama novinarima nakon sastanaka.
Možda je pogriješila, ali možda i nije jer Hrvatska bi trebala pomno birati trenutak u kojem želi naglasiti postavljanje takvog uvjeta Srbiji.Hrvatska zaista mora paziti da u EU ne ostavi dojam da se prema Srbiji u pregovorima ponaša kao što se Slovenija ponašala prema Hrvatskoj. Mora na to paziti zato što realno od takvog ponašanja može imati samo štete.
I Slovenija je izgubila na ugledu unutar EU zbog svoga ponašanja prema Hrvatskoj. Hrvatska ne želi slabiti svoj ugled u EU nego ga jačati. A istovremeno ne želi ni davati popust Srbiji nego želi da Beograd ispuni sve standarde i sve preduvjete za primanje u članstvo EU.
>>'Ako ne možemo s drugima, bar da sa Srbijom pokušamo riješiti pitanje granice'
Ma daj molim vas ...koji to ugled Hrvatska ima nakon izručenja ili neizručenja udbaša, nakon svađe sa Češkom , Mađarskom, Slovenijom, Italijom...Nema ugled i zato treba stajati iza svojih nacionalnih interesa , pa možda nakon toga stekne ugled.