Neka branitelji ostvare svoje pravo, ali nitko nema pravo blokirati rad ordinacija obiteljske medicine, poručuju obiteljski liječnici. Šokirali su ih novi zahtjevi za ispisivanjem pustih papira, kakvih ionako imaju previše i oduzimaju im vrijeme da se posvete pacijentima. Dolaze im njihovi pacijenti koji žele ostvariti prava temeljem novog Zakona o pravima branitelja i traže od njih ovjereni preslik svog zdravstvenog kartona, i to svake njegove stranice, te kompletnu medicinsku dokumentaciju po vrstama bolesti, kronološki od početka liječenja, preslikanu identično kao original.
– Sezona je gripe, po 80 do 120 pacijenata dnevno pregledamo i kontaktiramo telefonom, pucamo po šavovima. I u to najgore vrijeme – počeli su dolaziti branitelji sa zahtjevima da im kopiramo i ovjeravamo kartone. Ne znamo ni tko točno to traži, branitelji dođu s popisom dokumentacije koju moraju prikupiti, koji su im dali u uredima za branitelje. Znate li što je samo jedan karton s 15-godišnjom npr. psihijatrijskom dokumentacijom? To je i do 250 stranica! Vrijeđa me to, šest godina sam studirala i četiri specijalizirala, sigurno ne da bih administrirala – govori dr. Lidija Ćenan, liječnica obiteljske medicine u Ivankovu kraj Vinkovaca.
Ministarstvo šuti
Svojim je pacijentima objasnila da ona to ne treba raditi, ali, kaže, u nekim je slavonskim ordinacijama već bilo incidenata, psovanja i agresivnih napada na liječnike, posebice one mlađe.
Predstavnici Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHom) obratili su se Ministarstvu zdravstva, gdje su dobili usmenu potporu, dok Ministarstvo branitelja njihov dopis ignorira – nisu odgovorili. A liječnici upućuju na to da od 2008. zdravstveni kartoni više nisu u papirnatom obliku.
Tumačenje komore
– Otkad su u kompjutorima, ne printamo više ni HZZO-u, nego snimamo na CD. Prema Zakonu o pravima pacijenata, imaju pravo na karton, ali mogu dobiti kopiju do 2008., a od vremena kad je njihov doktor informatizirao kartone, na CD-u. Tako ih dajemo i prilikom prelaska pacijenta od jednog doktora drugome – objašnjava splitska obiteljska liječnica dr. Vikica Krolo, čelnica KoHom-a.
Drugi je problem ovjeravanje tih preslika. Liječnici to ne mogu raditi jer su po Zakonu o javnom bilježništvu samo javni bilježnici ovlašteni ovjeravati dokumentaciju, pa i medicinsku. – Imali smo već ranije sličnu situaciju s komisijom za invalidnine pa smo dobili ovakvo tumačenje javnobilježničke komore. Znači, mi nemamo pravo ovjeravati medicinsku dokumentaciju.
Pogledajte i galeriju: Udovice hrvatskih branitelja: Tko na HRT-u ima veću moć od Medveda?
Branitelji koji su odbijeni sa zahtjevom i iskoristili su sva pravna sredstva te je rješenje postalo pravomočno ne mogu ponovnopodnositi zahtjev jer ta pravomočnost veže i stranku i tijelo koje je donijelo rješenje.Dakle non dis in iden je pravno načelo i bilo bi dobro da ta elita koja rješava zahtjeve zatraži pravnomišljenje stručnjaka a ne Medvedovih uhljeba.