Sve je izvjesnije da bi Hrvatska mogla zatražiti preispitivanje, a možda i ukidanje sporazuma s Bosnom i Hercegovinom koji definiraju suradnju dviju država u kaznenopravnim stvarima. Kap koja prelijeva čašu jest benevolentno ponašanje prema Branimiru Glavašu kojemu se, kao osuđeniku za ratni zločin, dopušta da iz zatvora u Mostaru vodi političku stranku.
Jedan od naših sugovornika, i to iz samog vrha hrvatske izvršne vlasti, pita kako bi bilo da, primjerice, Hrvatska dopusti Fikretu Abdiću da i on iz zatvora u Puli vodi svoju političku stranku?! Na tu opasku odmah nadovezuje informaciju po kojoj je sasvim izvjesno da će predsjednik države Ivo Josipović, imajući među ostalim u vidu i spomenutu relaciju s Branimirom Glavašem, pomilovati Fikreta Abdića, ako mu on uputi takav zahtjev.
Negoduje i Bajić
Kulminaciji nezadovoljstva zbog načina na koji Bosna i Hercegovina provodi sporazume koji definiraju suradnju dviju država s ciljem da ozbiljni prijestupnici ne manipuliraju dvostrukim državljanstvima i izbjegnu kazne, pridonijelo je i negodovanje Državnog odvjetništva Republike Hrvatske. Iz ove su institucije, kako doznajemo, već odavno Ministarstvu pravosuđa uputili dopis koji je potpisao glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, a u kojemu upozorava na probleme s Bosnom i Hercegovinom.
Način na koji se Branimiru Glavašu, osuđeniku za teške ratne zločine, omogućuje služenje kazne, u Hrvatskoj se doživljava kao prvorazredna manipulacija. Kao osuđenik za najteži zločin Glavaš je u prilici voditi svoju političku stranku iz zatvora te biti sveprisutan u hrvatskim medijima i sudjelovati u predizbornoj kampanji. Takvo što ne samo da je neprimjereno izdržavanju kazne za bilo koje kazneno djelo nego upućuje i na dvostruka mjerila koja vrijede u susjednoj državi. Opet je dobra usporedba s Abdićem jer su upravo na njegovu slučaju primijenjeni propisi koji osuđenicima u Bosni i Hercegovini zabranjuju političko djelovanje pa je zbog toga Abdićeva stranka – Demokratska narodna zajednica – bila ozbiljno novčano kažnjena jer je na jednom skupu netko od simpatizera nosio Babinu sliku.
U Glavaševu slučaju predizborna kampanja njegove stranke počela je među prvima i vodi se vrlo intenzivno uz maksimalnu eksploataciju njegova imena i pojave. U skladu s time Glavaš si je priskrbio znatan medijski prostor kada je reagirao na izručivanje bivšeg premijera Ive Sanadera hrvatskim pravosudnim vlastima.
Uputio je Sanaderu javno, osobno intonirano i osvetoljubivo pismo naslovljeno s “Dragi Ivo” u kojem mu je prognozirao dug boravak u Remetincu.
Nadalje, premda je tek na početku služenja osmogodišnje zatvorske kazne za ratni zločin, Glavaš je u rujnu imao posebnu pogodnost dvodnevnog puštanja iz zatvora, što se pretvorilo u dvodnevni dernek u njegovim rodnim Drinovcima, koji je bio detaljno medijski popraćen.
I liste kreirao iz ćelije
Osim toga, Glavaš je bio u prilici iz zatvora sudjelovati u kreiranju lista te promptno reagirati na odluku Ustavnog suda koji je poništio odluku Državnog izbornog povjerenstva i zabranio Glavašu da bude nositelj liste njegova Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje i da poručuje da ćemo se “vidjeti na izborima 2015. godine”.
Obojica su žrtve jugokomunista. Daj Bože da izađu živi i zdravi na slobodu.