Ne povuku li se "sporni" Fuchsovi zakoni iz procedure, nova akademska godina na jesen neće započeti. Ta prijetnja "izrodila" se na sastanku dekana Sveučilišta u Zagrebu kao pritisak na Vladu da povuče iz saborske procedure zakone o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu, koje je Sveučilište u Zagrebu odbacilo.
Presedan u povijesti
Hoće li zagrebački dekani prijetnju i ispuniti, znat će se u utorak – kada će o ideji raspravljati Senat. Ako ideja prođe, bit će to presedan jer u povijesti Sveučilišta do sada nikada nije izglasana odluku kojom bi se bojkotirao početak nastave.
– Senat odlučuje o organizaciji nastave pa može odlučiti i o tome hoće li na jesen početi predavanja. To može biti naš znak prosvjeda zbog zakona koji smo više puta u potpunosti odbacili. Predlagali smo i dijalog između akademske zajednice i Ministarstva obrazovanja, osnovali i radnu skupinu koja je trebala raspravljati o zakonima i što se dogodilo – izigrali su sve to i poslali zakone u proceduru prije nego što se radna skupina i sastala – kaže Željko Potočnjak, dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu.
Da je odgađanje početka nove studijske godine, od čega bi najviše štete imali studenti, pravi način da Sveučilište "pokaže mišiće" Fuchsu, vjeruje i Damir Boras, dekan zagrebačkog Filozofskog.
– Sveučilište mora odgovoriti na napade koje je istrpjelo jer se usprotivilo zakonima – kaže Boras.
Ima i drugih načina
Na Sveučilištu u Zagrebu vjeruju i da će ih, prođe li na Senatu ideja o bojkotu nastave, slijediti i druga sveučilišta.
– Odluka bi bila na Senatu, ali ima i drugih načina da se zakone poboljša – kaže Ivan Pavić, rektor Sveučilišta u Splitu.
U MZOŠ-u najavu o bojkotu nastave na jesen povezuju s najavljenim štrajkom sindikata Akademska solidarnost te kažu da su dekani, odlukom da ne podrže taj štrajk, pokazali da je razum pobijedio te se nadaju da će pobijediti i na jesen. Postavljaju i pitanje legitimnosti takve akcije jer je neprovođenje nastave isto štrajk. A Vrhovni je sud još je 1996. godine, presudio da se ne smije štrajkati zbog pitanja koja se uređuju zakonom i propisima.
morati će doktorirati za 6 godina. morati će raditi za gospodarstvo a ne za sebe. neće im biti zagrantiran posao nego će se morati dokazivati. neće smjeti krasti milijune kao onaj tipurić. morati će se baviti studentima. kada sam ja studirao nikada prije 10 nisu dolazili na posao a sada će morati mijenjati navike. neće više smjeti imati privatne firme a plaću od fakulteta. zaista ih je strašna sudbina snašla. stvarno mi ih je žao.