Policijska uprava brodsko-posavska jučer (četvrtak) je u Slavonskom Brodu organizirala preventivno-edukativnu akciju u vezi stradavanja djece od dehidracije u vozilima. Cilj je bio osvijestiti roditelje i sve one koji se brinu o djeci te ukazivanje na rizike i opasnosti izlaganja djece suncu i visokim temperaturama. Iz policije su upozorili kako čak i kraći boravak u vozilu pri umjereno visokim temperaturama može prouzročiti neželjene posljedice. Svima je još u svježem sjećanju i nedavna strašna tragedija u Kninu, gdje je zaboravljen u obiteljskom automobilu od toplinskog udara preminuo petogodišnji dječak.
- Želimo poručiti građanima da djecu ne smiju ostavljati u vozilu ni pri umjereno visokim temperaturama niti na kratko vrijeme ili, kako to roditelji često kažu, samo na nekoliko minuta uz otvorena vrata ili prozore. To treba usvojiti kao pravilo u zaštiti zdravlja i života djece – upozorila je Irena Held, policijska službenica za preventivu.
>> FOTO Slavonski Brod: Preventivno-edukativna akcija policije u vezi stradavanja djece od dehidracije
Prema riječima medicinske sestre Sandre Vilagoš, dovoljno je da dijete bude 15 minuta u pregrijanom automobilu i pa da dođe do otkazivanja vitalnih funkcija i smrti.
- Kada se uoči da je dijete u vozilu, osim što odmah treba pozvati hitnu pomoć, treba ga odmah izmjestiti u hlad ili u hladnu prostoriju, hladiti ga mokrim ručnicima natopljenima u mlakoj vodi te, ako je pri svijesti, dati mu piti po mogućnosti izotonik, a ako ne onda vodu - pojasnila je Vilagoš.
Iz policije su upozorili i kako se ostavljanjem djeteta bez nadzora u zatvorenom vozilu ono grubo zanemaruje i zlostavlja, što predstavlja obilježje kaznenog djela povrede djetetovih prava.
Posljedice mogu biti smrt djeteta ili teško narušeno zdravlje, za što odgovorna osoba može biti kažnjena zatvorskom kaznom u trajanju od jedne do 15 godina.