Iako premijer Zoran Milanović već danima, pa i unatoč mogućim sankcijama EK, brani “lex Perković” i ne odustaje od toga da izmjene zakona na snagu stupe tek 15. srpnja 2014. godine, mina bi ga mogla dočekati u vlastitoj koaliciji.
Odmah izmjene
HNS, prema neslužbenim izjavama visokopozicioniranog stranačkog izvora, neće podržati tako formuliran zakon nego inzistira da izmjene zakona, odnosno ukidanje vremenske odredbe prema kojoj Hrvatska ne izručuje osumnjičene za zločine počinjene na tlu članica EU prije kolovoza 2002. godine, stupe na snagu odmah. Baš kako to traži i Europska komisija.
– Vesna Pusić već danima iza svjetla pozornice čini sve kako bi nagovorila Zorana Milanovića da odustane od “lex Perković”, odnosno da se Hrvatska spasi od sankcija – tvrdi naš izvor iz HNS-a. Da je prijedlog zakona, prema kojem izmjene stupaju na snagu tek iduće ljeto, danas bio na Vladi, kao što su to najavili ministar pravosuđa Miljenić i premijer Milanović, HNS-ovi bi ministri bili protiv njega, tvrdi naš izvor.
Već sama činjenica da se odustalo od tog zakona na današnjem dnevnom redu Vlade govori da očito u koaliciji o njemu nema suglasja, odnosno da su teze našeg sugovornika točne. Iako i bez potpore HNS-ovih ministara Vlada može “lex Perković” poslati u Sabor, odnosno može preglasati haenesovce, u Saboru bez njihovih ruku zakon ne može proći.
– Dođe li takav zakon, dakle s odgodom izmjene od godinu dana, u parlament, HNS ga neće podržati nego će imati amandman po kojem ćemo tražiti da izmjene stupe na snagu odmah – tvrdi naš sugovornik iz HNS-a. On ponavlja da je HNS stabilan partner SDP-a i da ničim neće dovesti u pitanje opstojnost Kukuriku koalicije, ali zadržava pravo na vlastito mišljenje i stranački integritet. Dakle, Kukuriku se zbog “lex Perković” neće raspasti, ali Milanović, sudeći prema riječima našeg izvora, na potporu HNS-a u toj igri, barem kako sada stoje stvari, ne može računati.
Štoviše, naš sugovornik podsjeća da je ideja o izmjeni zakona, ali tek od srpnja 2014. godine, nastala iza leđa Vesni Pusić, šefici HNS-a i ministrici vanjskih poslova, odnosno dok je bila na putu izvan Hrvatske.
Vesna Pusić danas je pred novinarima pokušala ublažiti problem mogućih sankcija. Izjavila je kako bi te mjere mogle biti provedene samo pod uvjetom da Hrvatska ne uskladi sve što Europska komisija traži da se uskladi.
– Ne treba trčati pred rudo, nije gotovo dok nije gotovo, o toj temi se dogovaramo. Mislim da ćemo probleme riješiti, ali ih nećemo rješavati u medijima – rekla je Vesna Pusić i ponovila “problem ćemo riješiti” te dodala da više o toj temi neće govoriti dok se problem ne riješi razgovorom i dogovorom unutar Vlade. Analizirajući izjavu Vesne Pusić, jasno je da u Vladi o tom problemu ne postoji jedinstven stav, što potkrepljuje ocjene našeg izvora da je HNS apsolutno nezadovoljan sa “lex Perković” i Milanovićevim inzistiranjem na tom zakonu.
Umorni ministri
Dojam je da su i pojedini ministri iz Vlade pomalo umorni od priča o spornom zakonu kojim se štiti bivšeg udbaša Josipa Perkovića, kojeg Njemačka sumnjiči za ubojstvo Stjepana Đurekovića, političkog emigranta.
Ipak, osim nekih sramežljivih izjava, nitko se premijeru Milanoviću iz njegove ekipe nije javno suprotstavio kad je riječ o toj temi, a i koalicijski partner HNS napada ga samo neslužbenim izjavama. Problem “lex Perković”, osim mogućih sankcija Europske komisije odnosno odgode ulaska u Schengen, jest i taj što je zakon loše “iskomuniciran”. I oni koji su skloni Vladi i ne vjeruju da je skovan kako bi se zaštitilo Perkovića ne razumiju čemu on služi niti koja je zapravo njegova svrha.