zakon o policiji

Ne žele da MUP čuva podatke o legitimiranima

Foto: 'Zarko Basic/PIXSELL'
Ne žele da MUP čuva podatke o legitimiranima
14.02.2012.
u 20:09
Neprihvatljivo je u priči o depolitizaciji policije ugraditi u zakon odredbu prema kojoj ministar može davati naputke policiji
Pogledaj originalni članak

Nije dugo trebalo da se nevladine udruge pobune protiv Prijedloga Zakona o policiji. Predstavnici Centra za mirovne studije i Kuće ljudskih prava u utorak su iznijeli konkretne zamjerke.

Civilni nadzor policije

One se očekivano odnose na civilni nadzor rada policije i zaštitu ljudskih prava. Neprihvatljivo im je, kažu, da ministar imenuje članove Povjerenstva za građanski nadzor, da u njemu sjedi predstavnik MUP-a te da pravne osobe, ali i policajci ne mogu ovom tijelu podnijeti pritužbe. Tvrde također da je rok od 30 dana za njihovo podnošenje, kako bi trebalo biti regulirano novim zakonom, jednostavno prekratak.

– Začuđeni smo ovakvim odredbama sjetimo li se da je upravo današnji ministar kada je bio u Saboru kritizirao Zakon o policiji iz 2011. godine govoreći da Vijeću za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija treba proširiti ovlasti – kazao je Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije. Također tvrdi da je neprihvatljivo u priči o depolitizaciji policije ugraditi u zakon odredbu prema kojoj ministar može davati naputke policiji. Upozorio je da se ovakvim zakonom, koji propisuje i policijske ovlasti, otvara mogućnost zloporaba na štetu ljudskih prava jer, kazao je, policija može i do pet godina čuvati osobne podatke osobe koju je legitimirala. Nevladine udruge ističu da nije razrađeno postupanje policije tijekom mirnih prosvjeda što je, kažu, bio lani slučaj s Varšavskom.

Spremni su na dijalog

– Očito je da ne znaju kako je riječ o Prijedlogu Zakona o policiji, koji još nije ni otišao u proceduru u Vladu. Pozivam ih da svoje primjedbe dostave MUP-u, ali ovakav zakon nije nikakav korak nazad jer su neke odredbe postojale i u onom starom zakonu – odgovorio je na prozivke ministar policije Ranko Ostojić. Dodao je da je namjera jasno prikazati Prijedlog Zakona o policiji pa je zbog toga prošli tjedan i objavljen na internetskim stranicama MUP-a. Ministar kaže da je o njemu razgovarao s predstavnicima sindikata i struke, ali da je isto spreman učiniti i s predstavnicima civilnog društva.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

OB
-obrisani-
20:23 14.02.2012.

Sve ove besposlene kretene koji su se nakotili po tim nekakvim udrugama treba rastjerati, dati im lopate, motike i krampove i poslati na izgradnju cesta, kopanje polja i podizanje Pelješkog mosta. A podatke o legitimiranim osobama treba čuvati doživotno, naročito ako se rasdi o tom beskorisnom NGO šljamu! I nema što ministar s njima razgovarati i dogovarati, a što je najtragičnije takvi idioti bi kao trebali biti u Povjerenstvu za građanski nadzor policije, a sami bi trebali biti pod višestrukim nadzorom nekoliko službi i specijalisitčkih struka.

CR
crna55bitch
23:55 14.02.2012.

Krenula Rankovićevska \'milicija\' u akciju,bit će opet hapšenja Hrvata kao u Jugi-tamnici hrvatskog naroda!Uzgred,najvie građana je bilo prisluškivano 2000.-te,za vrijeme Račana!I onda besramno lažu da je Tuđman bio autokrat,a spremaju nam milicijsku državu!

PR
presvetli
08:50 15.02.2012.

A koliko bi ih trebali čuvati, 5 dana možda, vidi se da nemaju pojma o radu kriminalaca, ako se podaci čuvaju 5 godina u tom roku je moguće pratiti nečije kretanje i povezati ga s eventualnim izvršenjem kaznenih djela, ajde ne mora 5 neka bude do 3 godine ali najmanje 2.