briga za životinje

Grad Zaprešić ne zna koliki će biti ukupni troškovi zbrinjavanja napuštenih pasa, ali ipak tvrde – bit će povoljnije

Foto: Udruga Šapica
Foto: Udruga Šapica
Foto: Udruga Šapica
Foto: Udruga Šapica
Foto: Udruga Šapica
Foto: Udruga Šapica
Foto: Udruga Šapica
Foto: Privatni album
Foto: Privatni album
Foto: Privatni album
Foto: Privatni album
25.09.2018.
u 22:00
Iz Grada traže da Šapica preda 27 pasa zbrinutih na gradskim ulicama prošle godine, a koji su ostali u njihovom skloništu. Alexandra Ivanov kaže: To su naši psi i oni ostaju ovdje, do udomljenja ili prirodne smrti
Pogledaj originalni članak

Napušteni i izgubljeni psi s područja Zaprešića do kraja godine zbrinjavat će se u skloništu Veterinarske stanice Jastrebarsko d.o.o. Odlučio je tako Grad Zaprešić, sklopivši četveromjesečni ugovor s Veterinarskom stanicom.

Prekinuta je tako dugogodišnja suradnja Grada i Udruge Šapica, koja je počela još iz vremena skloništa u Dubravici, a nastavila se i nakon što je Šapica izgradila svoje sklonište u Bistri. Potpisom na novi ugovor Zaprešić je prestao biti grad bez ugovora o zbrinjavanju životinja, nije ga imao osam mjeseci. Toliko su, naime, trajali prijepori Grada i Udruge. Kažu u Gradu, sve zbog ušteda koje su novim ugovorom postigli.

– Dosad je za grad Zaprešić uslugu poslova skloništa obavljala Udruga Šapica. Temeljem sklopljenog ugovora, Grad je za tu svrhu iz proračuna izdvajao 400.000 kuna godišnje, za smještaj, hranu i troškove veterinarskih usluga. Zbog zahtjeva udruge da se sredstva povećaju na 600.000 kuna i odbijanja potpisivanja ugovora prema dosadašnjim uvjetima i načinu financiranja, Grad je bio primoran iznaći drugo rješenje. Stoga je sklopljen ugovor s Veterinarskom stanicom Jastrebarsko d.o.o., koja će od ovog mjeseca za Grad Zaprešić obavljati poslove preuzimanja i zbrinjavanja napuštenih pasa, i to po povoljnijoj cijeni. Naime, cijena zbrinjavanja pasa u Šapici iznosila je 1050 kuna mjesečno po psu za smještaj i hranu, ne računajući troškove veterinara, dok cijena skloništa u Jastrebarskom za istu uslugu iznosi 881 kunu – kaže Ružica Žarko, viša stručna savjetnica za odnose s javnošću.

Na upit koliko je ukupni trošak Grada, kad se osim smještaja i hrane zbroje i svi ostali troškovi, odgovara:

– Ugovor s Veterinarskom stanicom Jastrebarsko potpisan je do kraja tekuće godine, dakle četiri mjeseca. Oni će preuzeti 27 pasa koji su trenutno na skrbi u Šapici, za koje cijena smještaja iznosi 19 kuna, a hrane 4,50 kuna dnevno po psu (u Jastrebarskom, bez PDV-a, op. a.). Ne možemo predvidjeti hoće li se i koliko još pasa s područja Grada Zaprešića zbrinuti do kraja godine i hoće li im biti potrebne veterinarske usluge. Samim time, ne možemo predvidjeti koliki će biti ukupan trošak – kažu iz Grada. Dodaju i da su proveli kontrola čipiranja pasa i utvrdili da od 2251 psa njih 143 nisu čipirana, no u postupku su temeljem opomene komunalnih redara.

Na upit kako su riješili pitanje zbrinjavanja napuštenih mačaka, odnosno ozlijeđenih i bolesnih mačaka koje žive na ulicama, iz Grada kažu:

– Prema Zakonu o zaštiti životinja naglasak je stavljen na zbrinjavanje pasa pa nemamo praksu zbrinjavanja mačaka.

Foto: Privatni album

Što se dogodilo, kako je došlo do prekida suradnje Grada i Šapice, doznajemo od Alexandre Ivanov, voditeljice skloništa Šapica.

– Nakon donošenja novog zakona o zaštiti životinja, po kojem su povećane obveze lokalnih zajednica (obvezna kastracija op. a.), svima s kojima smo imali sklopljene ugovore o zbrinjavanju životinja najavili smo povećanje cijena. Tako smo i Gradu Zaprešiću ponudili novi ugovor uz cijenu 500.000 kuna za cijelu godinu. Ugovorom su obuhvaćeni svi troškovi, od cijepljenja, čipiranja, kastracije, hrane, smještaja, veterinara, infocentra, oglašavanja, edukacije. U skloništu je sada sedam zaposlenika, od novca koji smo dobivali prema ugovorima isplaćivale su se uvijek i njihove plaće (u 2017. prosječna plaća bila je 3400 kuna, uz doprinose i poreze isplaćeno je ukupno 356.582 kuna za tada šest zaposlenih, op. a) – rekla nam je A. Ivanov i dodala kako su bili i na razgovorima u Gradu, činilo se da će sve biti u redu, a onda se Grad predomislio i rekao da je to preskupo.

– Nudili smo im i da preuzmu sklonište uz najam od jedne kune, ali da zadrže zaposlenike. I to su odbili. Kako su u skloništu psi koji su pokupljeni na ulicama Grada, a ugovor više nismo imali i nisu plaćali rad skloništa, tražili smo da nam Grad plati za svakog psa 35 kuna dnevno, za smještaj i hranu (1050 kuna mjesečno) – objašnjava nam voditeljica skloništa. Novac su dobili tek nakon što je Ministarstvo poljoprivrede donijelo rješenje da Grad to mora platiti.

– Godinama smo radili i više nego su nam bile obveze po ugovoru, posebno kad je riječ o mačkama. Ali Gradu to očito nije važno – kaže Alexandra Ivanov i dodaje da su od početka godine u skloništu zbrinuli 99 pasa. Među njima nema pasa iz Zaprešića, a gdje su oni zbrinuti ne zna. A Zaprešićani kažu da napušteni psi već dugo lutaju ulicama grada i nitko se za njih ne brine, pa i posljednjih mjesec dana kako je Grad potpisao novi ugovor.

– Ove godine kastrirali smo 62 psa i 183 mačke. Godinama već kastriramo kujice i vlasničke i ulične mačke iz Zaprešića. Na taj način udruga Gradu rješava probleme za koje ni ne znaju da postoje, ni ne vide ih – objašnjava nam Ivanov. Ističe da su iz Grada dobili dopis da 27 pasa moraju dati u sklonište Veterinarske stanice Jastrebarsko, spominju i dolazak policije. No, Alexandra Ivanov odlučno kaže:

– To su naši psi i oni ostaju ovdje, do udomljenja ili prirodne smrti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NA
narcis660
22:19 25.09.2018.

Živjeli ljudi velikog srca👍❤i dobre duše koje imaju milosti i snage da se brinu za jadne nedužne životinje.A najveći čovijekov prijatelj uzvratit će ljubavlju🐶🐕❤