Restrukturiranje javnih poduzeća kasni, previše se troši na uprave i zaposlenike, a malo na razvoj. Stoga ćemo ubuduće biti agresivniji prema upravama i nadzornim odborima, čije plaće trebaju ovisiti o rezultatima poslovanja, a ne o tome “koliko se tko uspio ukrcati na proračun”, kazao je ministar financija Slavko Linić na konferenciji o sustavu unutarnje kontrole koja se održala u Zagrebu na poticaj Europske komisije.
Građani plaćaju sve
Gosti su bili predstavnici zemalja u regiji, i to iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Srbije, Turske i Islanda. Ministar je bez uvijanja kazao da imamo 30 ili 40 tvrtki koje smo stvorili, poput HŽ-a i Croatia Airlinesa, koje samo gube novac.
– Navikli smo da porezni obveznici plaćaju sve – rekao je Linić i dodao kako građani plaćaju i željezničku infrastrukturu i plaće na željeznici i još mnoge druge stvari. Uprave javnih poduzeća ne znaju pokrenuti procese u tim tvrtkama, već sve prebacuju u javni dug, ali znaju unaprijed naplatiti neka svoja ugovorna potraživanja s prekomjernim iznosima koji su neprimjereni za zemlju. Ništa bolje nije ni u javnom sektoru, zdravstvo ima 5 milijardi kuna neplaćenih računa, a poslovanje bolnica opterećuju automehaničari, domari, vešeraji, kuhinje i vrtlari. – Na sveučilištima je najveći problem zamjena za spremačicu kad ode na godišnji. Kada jedna čistačica oboli, nema Boga da je druga zamijeni – otvoreno je kazao Linić. Najavio je da će plaće uprava ubuduće ovisiti o rezultatima.
Sustav kontrola
Uspostava sustava unutarnjih financijskih kontrola u javnom sektoru (sustav PIFC-a) bila je u pretpristupnom razdoblju jedno od mjerila za ispunjavanje u okviru poglavlja 32 - financijski nadzor, čiju je provedbu usmjeravala i koordinirala Središnja harmonizacijska jedinica Ministarstva financija.
>>Na jesen slijedi novo naštimavanje brojki kao uvertira u tešku 2014.!