Kao što je pritisak referenduma o izmjenama izbornog zakona rezultirao najavom premijera Milanovića o uvođenju preferencijskog glasovanja za iduće parlamentarne izbore, tako bi i najnovija referendumska inicijativa o zabrani monetizacije autocesta mogla donijeti promjene. SDP-ova partnerica Vesna Pusić, šefica HNS-a i prva potpredsjednica Vlade, jučer je jasno dala do znanja kako ne misli pod svaku cijenu gurati projekt monetizacije.
– Ako je glas većine protiv monetizacije, to je nešto što treba respektirati – rekla je predsjednica HNS-a. Dodala je da je monetizacija autocesta ozbiljan i racionalan projekt, a podsjetila je i kako već sada dvjema dionicama autocesta u Hrvatskoj upravljaju privatni koncesionari, a ne državne tvrtke. Kaže da će konačnu odluku o koncesioniranju naših autocesta donijeti u razgovoru s koalicijskim partnerima iz SDP-a.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, pak, pokazao se kao “mecena” referenduma. Tako je, osim besplatnih plakatnih mjesta i štandova za prikupljanje potpisa, izdašno i financirao udrugu U ime obitelji sa 240.000 kuna. Sada je i organizatorima referenduma protiv monetizacije ustupio 30 plakatnih mjesta i 50 štandova za prikupljanje potpisa. Mijat Stanić, jedan od organizatora i šef Nezavisnog cestarskog sindikata, kaže da je Bandić to dao po povoljnijim cijenama, a ne besplatno, dok u Bandićevu uredu kažu da su plakati besplatni. I Velika Gorica, gdje je na vlasti HDZ, dala je lokacije za potpise bez naknade. Rijeka (SDP) samo je jednu lokaciju dala besplatno, a ostalih će sedam naplatiti.
Premda je ministrica vanjskih poslova za sada jedina članica Vlade koja je javno izjavila kako bi se pod pritiskom referendumske inicijative protiv monetizacije auto cesta, ta odluka mogla i povući, o njoj se razmišlja i među SDP-ovim ministrima. U Vladi saznajemo kako su pojedini članovi tima Zorana Milanovića zabrinuti što takvu odluku treba donijeti u izbornoj godini, te bi se ona mogla izravno odraziti na rejting stranke koja se sprema po novo povjerenje birača. Takvi glasovi premijera upozoravaju da treba pratiti tijek prikupljanja potpisa za referendum protiv monetizacije, te voditi računa o količini prikupljenih potpisa. Ako ih se skupi 500 ili 600 tisuća, onda ih, smatraju, ne bi trebalo ignorirati i valjalo bi odustati od monetizacije. Premijer Milanović, međutim, nije donio nikakvu odluku, niti za sada izražava stav o (ne)povlačenju monetizacije. Prije svega, kaže naš sugovornik iz Vlade, treba vidjeti kakve će biti ponude. Tak nakon toga će se moći razmatrati daljnji koraci i donositi odluke.
>>Pusić: Ako većina javnosti bude protiv monetizacije, to treba respektirati
>>HBK dopustio prikupljanje potpisa protiv monetizacije pred crkvama
Doticna za koja je dobila 1 % glasova na izborima kaze da bi trebalo razmotriti potpise ako ih bide 500-600 tisuca ha ha koji bezobrazluk..pa skupi ti vesna 50 tisuca potpisa dat cemo ti saborsku mirovinu..