PRIPREMA

Nedostaje čamaca za pomoć pri poplavama

17.08.2002.
u 00:00
* Ozbiljniji se problemi očekuju u srijedu ili četvrtak kada stiže plimni val Dunavom koji je poplavio dio Slovačke
Pogledaj originalni članak

ZAGREB - Na svim područjima Hrvatske, osim uz Dunav i nešto malo oko Mure, situacija je stabilna. Vodeni, bujični valovi prošli su i bili su kratkotrajni. Tako nam je stanje s vodostajem rijeka opisao Daniel Brundić, voditelj sektora za zaštitu od poplava u Hrvatskim vodama. I dok velik dio Europe još grca u vodi ili zbraja štete od poplava, prema Brundićevim riječima čeka nas još nekoliko mirnih dana. Ozbiljniji se problemi očekuju tek srijedu ili četvrtak kada će Dunavom stiči plimni val koji je potopio dio Slovačke.

- Za sada je sve pod kontrolom. Obavljene su potrebne pripreme, a još se radi na pojedinostima. Val koji očekujemo bit će kritičan, ali je još teško procijeniti koju će visinu doseći. Pretpostavljamo da bi kod Botina mogao biti viši od 750, a to znači da ćemo morati proglasiti izvanredne mjera zaštite od poplava. Vodostaj je 15. ovog mjeseca dosegao visinu od 540 i dalje raste. Problematično nam je deset kilometara nasipa od Tikveša prema Sakadušu za koje smo dobili informaciju da su deminirani, ali nemamo potvrdu Centra da je doista tako. Jedna naša ekipa obišla je taj teren i naoko izgleda dobro, ali se nije mogao temeljito ispitati zbog opasnosti od mina - objašnjava nam Brundić pripreme zaštite od poplava. Dodaje također da im je drugi problem Botin gdje sustav obrane od poplava nikada nije završen. Procjenjuje se stoga da bi ondje pojedine kuće mogle završiti pod vodom, ali tvrdi da će se braniti takozvanim zečjim nasipima. Zato je tamo poslano pedesetak tisuća plastičnih vreća kojima će se, uz ostalo, zaustavljati, ako krene, vodena bujica.

Naš sugovornik ističe da se provjerava i ušće Vuke iako se problemi ondje ne očekuju. Kontrolirat će se i donji dio vodotoka Drave na koji bi mogao utjecati Dunav.

Brundić ističe da su ekipe Hrvatskih voda trenutačno na terenu ustanovljujujući štete koje su vodene bujice prošlih dana izazvale na njihovim objektima, u prvom redu u vrgoračkom kraju. Dodaje da se uz Muru, nakon postupna snižavanja visine vode, stanje stabilizira.

Na primjedbe s terena da će im, bude li poplava, nedostajati čamaca, odgovara da za bujicu čamac ne postoji. No, činjenica je kaže, da opreme kronično nedostaje, pa na pojedinim dijelovima i čamaca, kojima je za poplava, što smo posljednjih dana lijepo mogli vidjeti na snimkama koje su stizale iz Praga, jedino moguće kretanje. - Trebalo bi ih stotinjak, ali točno je da ih toliko nemamo - kaže Brundić. Nije želio procjenjivati koliko ih imamo, ali je zaključio - za ovo što nas možda čeka - posve dovoljno.

Irena Kustura

NAJAVLJUJU POČETAK RADOVA

RS ne odustaje od zračne luke u Trebinju, a evo zašto je to jako loše za stanovništvo na jugu naše države

Bez obzira na to što dubrovački političari upozoravaju da BiH obvezuje Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, tzv. ESPOO Konvencija, kao i Protokol o strateškoj procjeni okoliša uz Konvenciju o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, Dodik je nedavno izjavi da je specifičnost lokacije dala mogućnost i drugima da utječu na gradnju, ali da oni unatoč tome neće odustati od projekta

Pogledajte na vecernji.hr