Zaživi li pravilnik o mentorstvu nad mladim liječnicima u predviđenom obliku, sigurnost pacijenata bit će uvelike ugrožena, upozoravaju obiteljski liječnici. Pravilnikom o načinu provođenja rada pod nadzorom doktora medicine bez specijalizacije, koji je prošao javnu raspravu i čiji se konačni prijedlog očekuje u lipnju, rad mladih liječnika koji nakon završenog studija počinju raditi u ordinacijama obiteljske medicine, hitne pomoći ili bolničkog hitnog prijma, ne mora imati nadzor. Mentor ih može nadzirati, ali to nije obvezno.
Time su zgroženi i mladi liječnici i mentori.
Više uputnica
– Od obiteljske se medicine očekuje da riješi 80 posto zdravstvenih problema i, premda mladi liječnici na našim fakultetima steknu dobra znanja, ne vidim kako će bez adekvatnog staža steći iskustvo i sigurnost potrebnu za kvalitetan rad. Osobito u aktualnom trenutku kada je obiteljska medicina organizacijski i kadrovski prenapregnuta – govori obiteljska doktorica i mentorica dr. Nataša Ban Toskić.
Obiteljski doktori, naime, imaju od sedam do osam minuta vremena da donesu odluku o pacijentu, što nije uvijek jednostavno doktoru bez iskustva i nadzora. Posljedično, oni će izdavati veći broj uputnica za dodatne pretrage, a to onda znači još dulje liste čekanja.
Nadalje, jedan liječnik pokriva i po dvije, tri ambulante, često dislocirane, a puno vremena oduzimaju im administrativne obveze.
– HZZO rigorozno kontrolira svaki lijek, bolovanje, doznaku, pomagalo koje izdajemo pacijentu, prijete kaznama zbog mogućeg stručnog, financijskog ili administrativnog propusta te se i iskusnim liječnicima teško nositi sa svim opterećenjima. Ne vidim kako bi mladi mogli uspjeti u tim uvjetima raditi i sačuvati licenciju – kaže dr. Ban Toskić.
Vratiti staž
Akreditiranih mentora nema dovoljno, u pojedinim županijama ih je dvoje, troje, pa bi oni trebali na daljinu, telefonom ili nekom drugom vezom iz svoje ordinacije savjetovati mlađe kolege pri dijagnostici i liječenju pacijenata a da te pacijente uopće i ne vide. Štoviše, trebali bi i supotpisivati nalaze utvrđene na taj način, a nakon šest mjeseci dati i mišljenje o mladom liječniku.
– Ja sigurno neću pristati na taj način mentorirati mladog liječnika ni potpisivati nešto uza što čvrsto ne stojim! Mi koncesionari to ćemo odbiti, ali što će doktori u domovima zdravlja? Sigurnost pacijenta jako je ugrožena kad dolazi u ruke liječnika koji ima znanje, ali nema iskustvo i sigurnost u radu – govori mentorica dr. Dijana Ramić Severinac.
Zbog svega je nužno vratiti staž u ordinacije, zaključeno je nedavno na kongresu Koordinacije obiteljske medicine (KoHom), na kojem su bili i predstavnici WONCA (World Organization of Family Doctors) te katedre obiteljske medicine medicinskih sveučilišta iz Zagreba, Splita i Rijeke.
U europskim zemljama obiteljski liječnici nakon završenog studija ne mogu samostalno raditi u ordinacijama obiteljske medicine bez podrške i nadzora mentora. U Hrvatskoj se zdravstvena politika odvija prilično stihijski, a ad hoc pokušaji da se smanji problem sve većeg nedostatka liječnika, poput ovakvog pravilnika, sve bi dodatno mogli pogoršati.
Stvar je jednostavna. Platiš doktora. Otprilike duplo nego što ima sada, što bi bilo ukupno otprilike više nego duplo manje nego u Njemačkoj. Ali garant neće otući nikuda, jer će imati dojam da nisu zadnja rupa na svirali. Pa onda imaš i mentora i stažistu i specijalizanta i obiteljskog medicinara. Problem riješen, rješavaš druge probleme u državi. Hoće li to hdz napraviti? Neće. Da ne bude zabune, nije niti sdp, dapače duplo su gori