Početkom ovog mjeseca ministar znanosti i obrazovanja Željko Jovanović obavijestio je sveučilišta, fakultete i institute da se “s ratom isplaćenom u listopadu 2013. prestaju financirati znanstveni projekti koji su se financirali temeljem odluka o financiranju znanstvenih projekata do 31. prosinca 2013.”.
Ukinite luksuz!
Nakon te odluke uslijedilo im je objašnjenje koje je potpisao Jovanovićev zamjenik za znanost prof. dr Saša Zelenika, a u kojem im se kaže da će iznos tih dviju rata koje neće dobiti biti prebačeni za plaće zaposlenika u znanosti i visokom obrazovanju. Iako se mislilo da je to povezano s novim načinom financiranja, nada je ubrzo nestala i postalo je jasno da Ministarstvo nakon uštede na putnim troškovima zaposlenima u osnovnim školama, štedi i na projektima.
– Hladna i jasna obavijest Ministarstva o prekidu financiranja odobrenih i potpisanih projekata jedinstvena je u povijesti hrvatske znanosti otkad je ja pratim, a to je nešto više od 40 godina. Kada Ministarstvo kaže “žao nam je, nema novca za znanstvene projekte”, i simbolično i stvarno to znači ukidanje znanstveno istraživačkoga rada u državi. Ljudi izabrani i određeni da se uime države brinu o znanosti zadnji su koji bi to trebali poručiti i učiniti pa bi i najjednostavnija građanska čast i samopoštovanje od njih tražili da umjesto te obznane daju ostavke na svoje dužnosti – komentira prof. dr. Matko Marušić s Medicinskog fakulteta u Splitu. Marušić dodaje da je tu riječ o nasilju.
– Potreba za štednjom jest zbiljska, ali štednja se provodi ukidanjem luksuza i manje potrebnih stavki, a ne ukidanjem sustava – zaključuje Marušić. Odlukom Ministarstva pogođeno je, uza sve druge, i Sveučilište u Zagrebu, možda najviše.
Trebali su drukčije
– To je samo jedna od žestokih restriktivnih mjera u znanosti u posljednje dvije godine. Nije dovoljno reći nema novca i ispričati se ministru Liniću. Treba se izboriti za interese zemlje, a znanost to jest, a ne voditi nedomišljenu i improvizatorsku politiku – zaključuje Bjeliš te upozorava da dvije godine nema zapošljavanja znanstvenih novaka, da vrhunski profesori moraju obavljati asistentske poslove, a da je oprema gotovo potpuno zastarjela.
Dekan zagrebačkog PMF-a Amir Hamzić razumije da u u državnom proračunu nema novca, ali ne i zašto na vrijeme nisu doznali da se financiranje obustavlja.
– To se moglo drukčije riješiti. Nisu oni 25. studenog zaključili kako više nemaju novca pa onda obavijest poslali 2. prosinca – zaključuje.
A za kupnju automobila pametnih telefona novaca ima ...BRAVO VLADAJUČI