– Umijeće izrade lepoglavskih špica počela sam svladavati prije 74 godine, kao osmogodišnja djevojčica! Pohađala sam tada poznatu Banovinsku čipkarsku školu, a u njoj su čipkarice klepale čipke velikih dimenzija, koje su se na tržištu skupo prodavale. Sjećam se da smo kasnije, u socijalizmu, izrađivale i čipkanu bluzu za Titovu Jovanku! Budući da je ona bila jača žena, bila je to pozamašna bluza! – ispričala nam je lepoglavska čipkarica Barica Žulić (82). Premda je godine pritišću, čipku je klepala i zimus, pa i dalje će, kaže, sve dok je vid i zdravlje budu služili.
A Barica je bila tek jedna među dvadesetak vremešnijih čipkarica koje su na svečanosti otvaranja 15. međunarodnog festivala čipke nagrađene burnim pljeskom brojnih okupljenih gostiju i buketom cvijeća. A u tom buketu zaslužile su svaku ružinu laticu, jer upravo one zaslužne su što je iznimno složeno umijeće izrade lepoglavske čipke do danas ostalo sačuvano u svom izvornom obliku. Njihova je zasluga i to što je lokalno čipkarstvo UNESCO proglasio remek-djelom nematerijalne baštine čovječanstva. Naglasili su to na središnjoj svečanosti i lepoglavski gradonačelnik Marijan Škvarić, izaslanica Ministra kulture Ranka Saračević Wurth i varaždinski župan Predrag Štromar, izaslanik pokrovitelja festivala, predsjednika Republike dr. Ive Josipovića.
– Ovaj festival potvrda je da je čipka lepoglavska prošlost i sadašnjost, ali i budućnost. Lepoglava može biti ponosna što njome ostavlja trag u kulturi ovoga kraja i Hrvatske – poručio je župan i otvorio jubilarni festival. I dok su prigodan program na bini izvodile članice Ženske vokalne skupine Čipkice te Lidija Dokuzović u pratnji Alana Skrobe na gitari, a prikazan je i film na temu čipke, zadivljene uzdahe izmamila je manekenka koja je prošetala u haljini ukrašenoj lepoglavskom čipkom, kreacijom poznatog zagrebačkog dizajnera Borisa Pavlina.
– Haljina je urešena čipkanim laticama „izvađenim“ iz jedne od najljepših i najskupljih lepoglavskih čipki „Ljeto u šumi“ – odala nam je tajnu Štefica Špiljak, iz generacije mlađih čipkarica. Umijeće njene izrade, u skladu s obiteljskom tradicijom, već podučava ia desetogodišnju kćerkicu Mihaelu, koja već radi "stezicu na cijelo" i "stezicu na pol".
Program je nastavljen podizanjem festivalske zastave i otvaranjem raskošnih čipkarskih izložbi iz osam europskih zemalja i svih hrvatskih čipkarskih središta.
Čipke zabijelile Lepoglavu
U subotu izložbe se mogu razgledati u budućem muzeju čipke (hrvatske čipke, estonske, ruske, slovenske), u Gostinjcu (mađarske halaszi čipke, lepoglavske, splitske, idrijske), u župnoj crkvi (čipka na oltarnicima) te u Domu kulture (belgijske, španjolske, estonske, čipke iz zbirke Njemice Marianne Stang). Na terasi restauracije Ivančica od 10 sati dostupne su i čipke na vjenčanoj i svečanoj haljini te na nakitu za mlade. U 16 sati otvara se 2. sajam tradicijskog rukotvorstva i starih zanata, a u 17 sati u Gradskoj vijećnici bit će tematska predavanja o baštini. Festival se zatvara u nedjelju u 14.30 sati, a bogati programi tijekom svih festivalskih dana traju cijeli dan, od jutra do sitnih sati.
Ajde i jedna lijepa vijest.