Trupe sirijskog predsjednika Assada uspjele su, nakon dvije godine borbi, ovladati Homsom. Završetak opsade u kojoj se nalazilo nekoliko tisuća boraca Slobodne sirijske vojske ali i radikalnih pripadnika islamističkih postrojbi poput Fronta al Nusre omogućio je tisućama Sirijaca da se, bar nakratko, vrate u svoje nekadašnje domove. A onda je uslijedio šok. Nekada drugi po veličini sirijski grad, trgovačka meka i prometno raskrižje kao grad jednostavno više ne postoji.
Izgleda poput Vukovara
Homs danas izgleda gotovo navlas isto kao Vukovar u studenome 1991. godine nakon što su ga razorili četnici, tzv. JNA i srpske paravojne snage. Gotovo da nema građevine koja nije razrušena ili znatno oštećena, a život u tim zgradama sada je potpuno nemoguć. U Homsu je do početka sukoba živjelo više od milijun stanovnika, a sada se njegovi žitelji, izuzme li se vojska, broje u stotinama. – Pokušavam barem naći fotografije. Moje kuće više nema, nemam se više ovdje čega sjećati, no bar da nađem djelić prošloga života – kaže jedan od nekadašnjih stanovnika Homsa koji je na ruševine svoga nekadašnjeg doma došao u pratnji vladinih snaga.
Zgrada u kojoj je do rata živio zajedno s obitelji sada je zgarište, hrpa urušenog betona, cigli i nagorjelih greda među kojima se naziru ostaci namještaja. Ostaci koji govore da je to nekad bio nečiji dom. Dvije godine žestokih uličnih borbi u kojima se oružje nije biralo ostavile su više nego vidljiv trag na cijelome gradu. Ili barem onome što je nekada bio grad a sada su hrpe ruševina.
Izbjeglice u Turskoj
Većina nekadašnjih stanovnika Homsa danas je u izbjeglištvu, bilo u Turskoj ili u okolici Damaska, ovisi o tome na kojoj su se strani našli tijekom razbuktavanja sukoba. Assadovi pristaše povukli su se nakon rasplamsavanja borbi prema glavnom gradu, dok su pripadnici pobunjeničkih snaga i članovi njihovih obitelji potražili utočište na sjeveru, u obližnjoj Turskoj, sklanjajući se na sigurno od režimskih postrojba. Vlasti u Damasku, kojima je povratak kontrole nad Homsom bio veliki ne samo psihološki već i strateški uspjeh, tvrde da će obnoviti cijeli grad nakon završetka neprijateljstava i smirivanja stanja u Siriji.
Što sigurno neće biti još godinama. Ali povratak kontrole nad Homsom veliki je uspjeh i za samog Assada koji će 3. lipnja izaći na predsjedničke izbore u Siriji. Izbore na kojima gotovo da i nema protukandidata.
a i u egyptu,plan funkcionise,muslimani su mislili da i za njih vredi demokratija, kao da ne znaju skim sve imaju posla,plan ide dalje