Više od 450 članova Facebook grupe “Bez paušala za javne i ine usluge” iniciralo je potpisivanje peticije kojom se traži da davatelji javnih usluga počnu obračunavati i naplaćivati usluge prema potrošnji, kaže Ante Tičić, dopredsjednik udruge Splitski potrošač. Smatraju kako proizvodi i usluge koji se utvrđuju paušalno neke subjekte stavljaju u povoljan, a druge u nepovoljan položaj na tržištu.
Peticija pod nazivom “Obračun i plaćanje javnih usluga prema potrošnji, a ostala javna davanja prema ostvarenom prihodu” upućena je Vladi Republike Hrvatske, a objavljena je i može se potpisati na internetskoj stranici.
U udruzi Splitski potrošač tvrde kako je fiksna vodna naknada u računu za potrošenu vodu netransparentna kao i svrha zbog koje je uvedena. Muči ih što se fiksna vodna naknada jako razlikuje od grada do grada. Prema Zakonu o vodnim uslugama, to su djelatnosti od općeg interesa i obavljaju se kao javna služba, a pružaju pod nediskriminacijskim i socijalno priuštivim uvjetima, pišu 24sata.
No u otvorenom pismu Vijeću za vodne usluge pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike s kraja 2018. godine, splitski je potrošač pisao kako su je kućanstva u 13 hrvatskih gradova plaćala manje od 10 kuna na mjesec. U većini gradova bila je između 10 i 20 kuna, ali u nekima i više od 30 kuna.
"Najniža fiksna vodna naknada je 4,62 kune, a najviša 48", upozoreno je te preporučeno Vijeću za vodne usluge da zatraži analizu stvarnih troškova kojima se opravdavaju iznosi.
U peticiji se navodi kako paušal za usluge gospodarenja komunalnim otpadom nema utemeljenja u Zakonu, da je nepoštena naplata nestandardne usluge u opskrbi električnom energijom plinom neovisno od potrošnji, ali i da je plaćanje RTV pristojbe neovisno o gospodarskim mogućnostima kućanstva suprotno članku 51. Ustava.
Smatraju i da su nepoštene naplata boravišne pristojbe neovisno o vremenu i količini obavljene turističke usluge iz podataka e-Vizitora i položaju na tržištu, kao i naplata poreza privatnim iznajmljivačima po krevetu iz rješenja, a ne po prihodu.
"Tražimo i da se ostala davanja, porezi, pristojbe i članarine obračunavaju prema prihodu, odnosno gospodarskim mogućnostima", kaže Ante Tičić.
Plaćanja nekakvih izmišljenih paušala npr.el.energija 19,66 kn komu ili čemu? Ali tko se bavi lopovštinom dati će brzi odgovor!! Za sto paušal odnosno na stotine tisuća građana daje nekom direktno u džep svaki mjesec 19,66kn paušala. Lopovština?ili što?