Nelegalno skidaju pjesme s interneta, ali i više troše na glazbu

Foto: reuters
Nelegalno skidaju pjesme s interneta, ali i više troše na glazbu
01.11.2009.
u 12:57
Procjenjuje se da na Otoku ima oko sedam milijuna korisnika koji neovlašteno skidaju fileove. Britanski fonografska industrija vjeruje da takvo kršenje autorskih prava glazbenu industriju stoji oko 200 milijuna funti godišnje.
Pogledaj originalni članak

Oni koji nelegalno skidaju glazbu s interneta, potroše više novca na glazbu, nego drugi korisnici. To vrijedi barem za Veliku Britaniju, gdje je danas objavljeno  istraživanje na reprezentativnom uzorku od 1000 osoba. Svaka deseta osoba u anketi je priznala da nelegalno skida glazbu s interneta.

No, utvrđeno je da takve osobe u prosjeku potroše oko 620 kuna (77 funti) godišnje na glazbu, što je za oko 260 kuna više od osoba koje tvrde da nikada nisu nepošteno downloadirali glazbu. Neki korisnici neće kupiti novi album neke grupe, ali će kupiti kartu za njihov koncert. 

U Britaniji već neko vrijeme traju polemike zbog skorog zakona po kojem će se zabranjivati pristup internetu surferima koji nezakonito skidaju glazbu, filmove i druge programe. "The Digital Economy Bill" zakon će stupiti na snagu u travnju 2010. godine.

Procjenjuje se da na Otoku ima oko sedam milijuna korisnika koji neovlašteno skidaju  fileove.  Britanski fonografska industrija vjeruje da takvo kršenje autorskih prava glazbenu industriju stoji oko 200 milijuna funti godišnje.

- Vladini pokušaji neće pomoći glazbenoj industriji. I političari i izdavačke kompanije moraju prepoznati i prihvatiti da se konzumacija glazbe promijenila, i korisnici traže niže cijene i lakši pristup, izjavio je Peter Bradwell, iz udruge Demos, koja je naručila anketu. U istoj anketi 61 posto surfera priznalo je da bi prestalo nelegalno skidati glazbu zbog straha od kazne.
 
- Osobe koje dijele fileove su obično vrlo zainteresirane za glazbu. Imamo cijelu generaciju ljudi koja uopće nema koncept plaćanja za glazbu. Oni jednostavno neće pristati na visoku cijenu za glazbu, nego tek na puno prihvatljivije cijene, nego što su to danas na tržištu glazbene industrije - zaključuje Mark Mulligan iz istraživačke kuće Forrester.

I sami su glazbenici podijeljeni u pristupu oko nelegalnog skidanja. Nedavno su Lily Allen i James Blunt podržali Vladin drakonski plan, a Shakira pak tvrdi da je nelegalno dijeljenje pjesama približava fanovima.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

OB
-obrisani-
13:24 01.11.2009.

Sreća da mi u Hrvatskoj ne povređujemo nikakva autorska prava jer smo unaprijed etiketirani kao pirati i plaćamo autorska prava preko ZAMP d.o.o pljačkaške grupe koja me može poljubiti u dupe.

OB
-obrisani-
13:49 01.11.2009.

U hrvatskoj je sve po zakonu, hrvatskom zakonu.