reforma

Nema više plaće samo za rad u sindikatu, vratite se na posao!

Foto: Press Association/Pixsell
Nema više plaće samo za rad u sindikatu, vratite se na posao!
27.08.2014.
u 16:06
Oko 4000 zaposlenika u državnoj upravi ne mora raditi na svom radnom mjestu, što državu godišnje stoji 230 milijuna eura
Pogledaj originalni članak

Dosta je bilo “nerada” za sindikalne predstavnike u državnoj administraciji.

Od 1. rujna sindikalni predstavnici više neće moći dobivati plaću samo za sindikalni rad, već će se morati vratiti svome poslu, a sindikalni posao će  radit i u slobodno vrijeme. To je jedna od reformi u državnoj upravi koju uvodi ministrica državne uprave Marianna Madia. Oko 4000 zaposlenika državne uprave, koja broji 3,3 milijuna ljudi osoba ne radi na svojim radnim mjestima, već ima sindikalne dužnosti.

Ne moraju raditi svoj posao, već se brinu o pravima zaposlenih. Taj nerad odnosi državnoj upravi 230 milijuna eura godišnje jer su potrebne zamijene i zato što jer su plaćeni za nešto što ne rade. Do konca kolovoza sve sindikalne organizacije moraju objaviti upravama da su otkazale i pravo sindikalnom predstavniku da ne radi.

Od 1. rujna broj  sindikalnih predstavnika koji će se morati vratiti prvotnom poslu bit će prepolovljen, što će značiti uštedu od 115 milijuna eura godišnje. Jedino sindikalni predstavnici u policiji i vatrogasnoj službi neće se morati vratiti poslu, ali svi oni u školstvu, zdravstvu i upravi morat će raditi svoj posao.

List Corriere della Sera objavio je razgovor s prof. Domenicom Savinom, koji šest godina nije radio svoj posao  jer je bio sindikalni predstavnik sindikata školstva CISL. Što je radio tih šest godina? Davao je savjete osoblju o tome , koja su, na primjer, mjerila za napredovanje u karijeri, nakon koliko godina imaju pravo na povećanje plaće, kako od nastavnika na zamjeni postati stalni nastavnik itd. Sada će se morati vratiti u školsku ustanovu u Apriliji južno od Rima i ponovno predavati ekonomsko pravo.

U proizvodnim tvrtkama pravo na “nerad” sindikalista se počelo se smanjivati već devedesetih godina, ali i dalje u velikim industrijskim tvrtkama ima oko 0,6 posto zaposlenika koji rade samo sindikalni posao.

>>Javni sektor nema model plaća da razdvoji 'žito od kukolja'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

KO
komicr
19:16 27.08.2014.

Ovaj članak je neka vrsta kviza.....čitatelj sam mora znati da je Silvije Tomašević dopisnik iz ITALIJE i da je također list Corriere della Sera TALIJANSKI, pa još kad vidi i natpis na slici na transparentu na TALIJANSKOM jeziku i poveže da mi takvu ministricu nemamo, zaključi da se radi o ITALIJI.......Svaka čast na članku u kojem NIGDJE ne piše o kojoj se zemlji radi.

GU
guderian
07:29 28.08.2014.

što su zamijene a ne zamjene? Eh, eh pismenosti moja!

Avatar EU afrodita
EU afrodita
00:34 28.08.2014.

neradnici su davali savjete radnicima kako da postanu neradnici kao i oni..baš lijepo