KONTROLORI LETENJA Nakon zahtjevnih testova bez šanse za posao

'Nemam veze ni novca da uletim, ali imam diplomu'

Foto: import
'Nemam veze ni novca da uletim, ali imam diplomu'
13.10.2008.
u 16:24
Pogledaj originalni članak

Imam 24 godine i inženjer sam aeronautike. Diplomu sam stekla sa 22 godine. Žurila sam se jer je obiteljska financijska situacija tako zahtijevala, a i nekako sam htjela okusiti čari posla koji volim. Bar sam tako mislila.

Da biste se upisali na fakultet za kontrolora letenja, osim prijamnog ispita, potrebno je proći psihotestove, psihomotoričko testiranje i vrlo detaljni sistematski pregled. Prima se 20 studenata, a gotovo nikad ta kvota nije popunjena. I tako smo provodili 2 i pol godine u učenju i osposobljavanju.

Moja generacija je bila prva u koju su uveli simulatore. Govorili su nam, jednom, kad se prijavite na natječaj, te će rezultate netko gledati. Stekli smo zvanje inženjer aeronautike – kontrolor letenja. To je bio stručni studij, viša škola. Uska specijalizacija, što znači da, osim u službama kontrole letenja, drugdje nemamo što tražiti.

Nakon diplome, čekate natječaj. Uvjeti su: završen studij aeronautike - smjer kontrola leta. Ako se ne prijavi dovoljno kandidata, u obzir će se uzimati i oni s drugih fakulteta ili minimalno sa SSS-om. Bitno je i da niste stariji od 25 godina.

Uz toranjske, prilazne i oblasne kontrolore letenja - koji su “završni produkt” kontrole letenja kao firme - tu su mnoge druge službe važne za zračni promet. Ali za ta radna mjesta ne postoje natječaji na koje se mi sa stručnog studija možemo prijaviti, već se timovi traže unutar firme.

A jednom kad ste pali na natječaju, možete se prijavljivati, ali vas neće zvati. I tako naše studiranje pada u vodu. Razjasnimo i ovo: testiranja za radariste su vrlo konkretna i to što je netko završio za kontrolora letenja, ne znači da je sposoban raditi na radaru. I to je u redu. Ono što nije u redu je to da mi nemamo radno mjesto ni u jednoj drugoj službi te firme iako smo završili studij za to! Što apsolutno nema logike jer imamo i te kakvo predznanje da bismo u tim službama radili i dalje se usavršavali.

Ako je država odredila da se na studij upisuje toliko i toliko kontrolora, onda bi nam valjda diploma trebala jamčiti posao unutar firme. Ne želim raditi posao za koji nisam školovana, jer postoje ljudi koji to jesu. Isto tako ne želim da meni netko uzima moj kruh a nije školovan za to. Vezu ni novca da uletim nemam.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr