Sve više zahtjeva

Nemamo ni za kruh, a kamoli legalizaciju štala od kojih živimo

Foto: Nikola Čutuk/Pixsell
Nemamo ni za kruh, a kamoli legalizaciju štala od kojih živimo
21.06.2013.
u 09:21
Stranke u Sisku žele ozakoniti poljoprivredne objekte, šupe, pomoćne prostorije, ali i kuće
Pogledaj originalni članak

Više od tisuću osoba samo je tijekom zadnja dva tjedna u županijski Upravni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo Sisačko-moslavačke županije predalo zahtjev s ciljem legalizacije vlastitih objekata, a kako se rok 30. lipnja bliži i redovi su sve duži. Tako je ovih dana i u Sisku, gdje službenice primaju stranke sa širokog područja općina Sunja, Lekenik, Martinska Ves, Gvozd, Dvor i Topusko te grada Gline.

Morat će dizati kredite

Građani legaliziraju štale, kokošinjce, svinjce, šupe, ljetne kuhinje, nadograđene prostorije, ali i – cijele kuće. Osim dugih čekanja u redu po nesnosnim vrućinama, vrtoglavicu im zadaju i iznosi koje će morati izdvojiti za ovaj poprilično skup postupak.

– Dok mi kuća ima dozvolu, poljoprivredne prostorije nemaju. Riječ je o tri objekta od oko 30 četvornih metara. Samo arhitektonske i geodetske snimke koštale su me oko 10.000 kuna, a uz to će trebati platiti i komunalnu naknadu te vodni doprinos. Ljudi nemaju ni za kruh, a kamoli legalizaciju, no bez tih objekata na selu ne možete živjeti- kaže Mirko Skender iz Tišine Erdedske. Pomoćne prostorije teti pomaže ozakoniti nećakinja Melita koja je i sama prošla proceduru zbog nezakonite nadogradnje obiteljske kuće na vrhu Letovanića, računajući da će morati platiti i do 3.000 eura. Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, za cijelu kuću, predao je Željko Kralj iz Lekenika.

– Građena je 1979. uz dozvolu, no bez legalizacije to ništa ne znači. Do sada sam potrošio oko 10.000 kuna, no najgore je što sav taj novac ne ide čak ni u državni proračun, nego većinom u ruke geodeta i arhitekta – kaže Kralj. Dva obiteljska doma građena u Sunji za vrijeme Domovinskog rata mora legalizirati gospođa Jagoda. Kako bi podmirila sve troškove, njezina će obitelj morati podići kredit.

Mogu slati i poštom

– Imamo već preko 4.000 predanih zahtjeva, a očekujemo ih sve više. Dosegnuli smo brojku od 300 osoba dnevno na sve tri lokacije; Sisku, Novskoj i Popovači. Trudimo se građanima čitav proces učiniti što jednostavnijim. Obratiti se mogu na šalter u zgradi Županije, a zahtjeve mogu slati i poštom čak i ako su nepotpuni, uz najosnovnije podatke - pojašnjava pročelnica Ksenija Kajgana.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.