Većina stručnjaka koje je Ustavni sud pozvao na savjetodavnu sjednicu kako bi razmotrio pitanje tzv. kriznog poreza složila se: taj je porez zapravo neustavan. Olivera Lončarić-Horvat, profesorica financijskog prava na zagrebačkom Pravnom fakultetu, decidirano kaže da porez nije u skladu s Ustavom!
Svaki porez nepravedan
Na pitanje predsjednice Ustavnog suda Jasne Omejec može li se to reći za svaki porezni sustav, prof. Lončarić kaže da se s time može složiti, ali da je krizni porez u suviše velikoj mjeri nepravedan i očito je da se o tome uopće nije vodilo računa. Ističe da posebni porez krši Ustav zato što ne vodi računa o egzistencijalnom minimumu, što ne uzima u obzir ima li netko djecu ili nema, što se po istoj stopi od 4 % plaća porez na 6000 kuna kao i na 50.000, te što netko može izbjeći porez ako radi kod više poslodavaca.
– Porez mora biti pravedan i u skladu s gospodarskom snagom, a ovdje se o gospodarskoj snazi nije vodilo računa – istaknula je prof. Lončarić-Horvat te napomenula da je uvođenje izvanredne vrste poreza bilo uobičajeno nekad. Žarko Puhovski, profesor filozofije politike, ocijenio je da je porez moralno i socijalno pogrešan, no pitanje je, kaže, znači li to i da je protuustavan.
– Nije se dovoljno obrazložilo koji su razlozi za uvođenje harača. Ako je glavni razlog da se novac da najugroženijima, kako to da su smanjena prava nezaposlenih – rekao je Puhovski.
A čime su harač branili predstavnici Porezne uprave, Vlade i Sabora?
Ivica Mladineo, ravnatelj Porezne uprave, kaže da se porez i dosad plaćao na dohodak koji prelazi 2251 kunu te da je porez pravedan jer 64 % iznosa dolazi od plaća iznad 6000 kuna.
Spašene plaće i mirovine
Ana Lovrin, zastupnica HDZ-a, kaže da bi bez poreza došla u pitanje isplata plaća i mirovina.
Kako bilo, posljednju riječ reći će suci Ustavnog suda vjerojatno do kraja godine. Bude li zakon proglašen protuustavnim, povrat novca, kažu, mogu ostvariti građani koji su zatražili ocjenu ustavnosti. Povrat će moći ostvariti u odvojenom postupku na drugom sudu.
Porez nije ustavan jer čak nagrađuje neke kategorije poreznih obveznika koji neredovito plaćaju svoje obveze. Kako?? .......Evo kako; ako neki obrtnik u prvih osam-devet mjeseci nije plaćao doprinose za mirovinsko i zdravstveno, nego ih je platio u 10.mjesecu, onda će njegova porezna osnovica za poseban porez (krizni porez) biti možda i 0 kuna............... Zašto? Jer je osnovica za obračun ovog poreza prihod-trošak, a doprinosi JESU trošak. Druga je stvar što je NEKIMA moguće taj trošak, doprinose, plaćati neuredno, pa onda troškove nagomilati u jedan mjesec ili kvartal. To što su propisane kazne za neredovito plaćanje doprinosa, ne opravdava nejednak položaj pred Ustavom ovog posebnog poreza jer to neće i ne može spriječiti da se osnovica za poseban porez obračuna na način kako to Zakon o poesbnom porezu naređuje.